Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

3.

Čtenářský pavilon ve Stromovce

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Čtenářský pavilon ve Stromovce

Popis konstrukce

Jedná se o dřevěnou konstrukci, kde dřevo zároveň plní hlavní nosnou úlohu. Konstrukce je navržena pro dvě šikmé střechy (na odvod dešťových vod), které jsou brány jako vzájemný protipól.

Celková stavba rozlišuje 2 různé provozy, ty mají i různé konstrukční systémy. Hlavní nosná konstrukce jedné části je tvořená šikmými dřevěnými hranoly, které pomocí různého naklonění vytváří šikmou střechu. Konstrukce střechy napomáhá ve ztužení celkové konstrukce. Druhá část je tvořena četnými svislými statickými prvky, které díky své různorodé velikosti vytváří plastický tvar střechy.

Ochrana dřeva před povětrnostními podmínkami

Dřevěná konstrukce je vystavena přímému celoročnímu působení povětrnostních vlivů.

Jedním z hlavních faktorů ochrany dřeva je střecha. Ta pokrývá značnou část využívaných prostor a pomáhá odvádět dešťovou vodu mimo konstrukci, a tím prodloužit její životnost. Střecha je tvořená plexisklem s UV nepropustnou fólií.

Samotné dřevo je naimpregnováno proti biodegradačním činitelům, je broušené a hrany jsou jemně zaoblené. To vše pomáhá, aby se neakumulovala vlhkost, zvýšila požární odolnost a životnost.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Konstrukce stavby je poměrně složitá. Vyžaduje přesné měření. Návrh je spíše cílený na pokročilé schopnosti CNC technologií, které mohou postavit tuto skládačku pomocí přesně nařezaných spojů.

V návrhu jsou použity dřevěné hranoly a fošny, ocelové spoje a plexisklo.

Zajímavost o konstrukci / Příběh díla

Hlavním úkolem tohoto projektu bylo navrhnout menší stavbu, která by byla situována do pražské Stromovky a zároveň by tím sportovně i kulturně obohatila tuto část města. Navrhnul jsem projekt, který rozlišuje dva různé provozy. V západní části se nachází pavilon pro lehčí sportovní aktivity, jako je např. jóga, meditace, pilátes nebo kondiční posilování pro malé skupinky. Východní část je spojena s myšlenkou vytvoření čtenářského pavilonu. Tyto dva provozy jsem následně spojil v 1 celek.

Umístění konstrukce

Praha 7, 170 00

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Samuel Čandík

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 9 –⁠ Třeboradice

Kontaktní osoba pro veřejnost

Samuel Čandík

Email

samuel.candik@yahoo.com

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Jsem student fakulty Stavební ČVUT v Praze. Aktuálně jsem ve druhém ročníku bakalářského studia v oboru Architektura a Stavitelství. Návrh, který vám představuji, je zároveň mým prvním ateliérovým projektem.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací