Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

1.

Rozhledna Závist

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Rozhledna Závist

Popis konstrukce

Stavba se nachází na okraji bývalé akropole keltského oppida na vrchu Hradiště, které se rozprostíralo i na protějším kopci Šance, bylo tak největším oppidem v Čechách. Místo je oblíbeným cílem výletníků z nedaleké Prahy. Akropole byla v minulosti kompletně probádaná archeology až na samotnou skálu, poté znovu zavezena zeminou. Místo tak ztratilo hodně ze své původní atraktivity. Rozhledna by měla tento nepříznivý stav zvrátit.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Ve středu věže je zavěšené točité dubové schodiště a nad dřevěnou konstrukcí ční stožár, opatřený korouhví a signálním světlem.

Pro prodloužení životnosti konstrukce jsou horizontální prvky kryté plechem.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Rozhledna konstrukčně rozvíjí řadu našich věží navržených z dřevěné kulatiny s typickým točitým schodištěm. Celý svět hledá cestu lepšího souznění s přírodou, minimalizace uhlíkové stopy a vybřednutí z hluboké krize, kterou architektura prožívá. Stavba je naší odpovědí na řadu ze zmíněných otázek.

Zajímavost o díle / příběh díla

„Dřevěný věže nejsou na věky. Dřevěný věže časem odejdou a i v tom jsou nám podobný. Jsou nám podobný svým materiálem, protože dřevo je součástí přírody stejně tak, jako my jsme její součástí, a proto věřím, že k dřevěnejm věžím máme zvláštní, skoro něžnej vztah. V okamžiku, až odejdou, budou mít lidi dvě možnosti: buď se jim bude líbit do tý míry, že postavěj její kopii, nebo si řeknou: umíme ještě lepší věž, a na jejím místě postavěj něco krásnějšího. Takže budoucím tvůrcům přejeme vlídný investory, odvahu a chuť stavět dobrý věže.“

Umístění konstrukce

Dolní Břežany, 252 41

Datum kolaudace

01/2022

Doba výstavby

6 měsíců

Realizační skupina

Architekt

Huť architektury Martin Rajniš

Dodavatel stavby

Taros Nova a.s.

Investor

obec Dolní Břežany

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Huť architektury Martin Rajniš s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

David Kubík

Telefon

+420 777 281 833

Email

davidkubik@gmail.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací