5.

ATÜLN

Obecné informace o díle

Název díla

ATÜLN

Popis stavby

Návrh vnímáme jako modernizaci klasických krkonošských útulen, jejichž strmá střecha nejlépe vyhovuje místním sněhovým podmínkám. Vnější nosná krovová konstrukce, která útulnu vyzdvihuje dva metry nad terén, umožňuje přístup i v zimě při obvyklé výšce napadaného sněhu. Pod útulnou se zároveň kolemjdoucí schovají před deštěm. Nahoře v závětří přístupném po ocelovém žebříku propadává sníh skrz rošt z vertikálně kladených fošen. Dveře splývají v jednolitou plochu s příčkou obloženou prkny. Přímo proti vstupu se příchozímu naskýtá pohled skrze prosklený štít. Výhled tvoří dominantu prostoru.

Proč pracujete se dřevem?

Ve vícečlenném týmu jsme navrhli dřevěnou útulnu do Krkonoš. Útulna má sloužit jako nouzové přespání pro kolemjdoucí. Nejenže chrání horaly, ale také nabízí krásný výhled do údolí skrze prosklený štít. Prostor pod útulnou slouží jako úkryt před deštěm.  Nosná konstrukce je tvořena smrkovými hranoly, vnitřní prostor tvoří vložená část útulny z dřevěného roštu. Z vnějšku je obalená opalovanými prkny, v interiéru naopak světlými hoblovanými prkny.

Údaje o soutěžícím

Tereza Houdková
Pavel Struhař
Radka Smičková

Název školy

České vysoké učení technické v Praze

Název fakulty

Fakulta architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

6

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací