Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

13.

Dům moudrosti

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dům moudrosti

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Nízkoenergetický dům archetypálního tvaru, který respektuje místní ráz krajiny a zástavby. Dům je zasazen do severní části pozemku, aby většina zahrady byla otevřena k jihu. Dispozice domu je velmi jednoduchá a vzdušná. Hlavní obytná část je rozšířena o domácí posilovnu, kryté parkovací stání a velkorysou letní terasu s venkovní kuchyní a zenovým vodním prvkem. Tyto prostory jsou zastřešeny plochou střechou s extenzivní zelení. Kontrastním feng-shui prvkem jsou barevně výrazné červené vstupní dveře.

Popis práce se dřevem a jeho využití vč. inovativního řešení

Dřevo je použito jako základní stavební materiál nosné konstrukce i jako pohledový prvek. Nosné stěny a strop jsou navrženy z masivních CLT dřevěných panelů, konstrukce střechy je tvořena krokvemi. Obklad fasády je ze sibiřského modřínu v kontrastu s tmavými vláknocementovými deskami. Konstrukce bude řešena jako difúzně otevřená. Dřevo se objevuje i v interiéru v podobě cedrového podhledu, který navíc příjemně voní. V části dispozice budou masivní panely na stěnách a stropu pohledově přiznané.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Tématem návrhu byl návrat majitelů do rodného kraje. Z velkoměsta zpět do přírody, na Valašsko. Hmota domu tak vychází z původní vesnické zástavby. Dispozice i použité materiály jsou přizpůsobeny modernímu životu mladé rodiny. Důležitým prvkem domu je maximální propojení interiéru s životem na zahradě.

Typ dřevostavby

konstrukce z vrstveného masivního dřeva (CLT, ...)

Umístění stavby

Zlínský kraj

Zastavěná plocha

340 m2

Užitná plocha

291 m2

Počet podlaží

2

Součinitel prostupu tepla

0.156 W/m2K

Energetické zařazení budovy

nízkoenergetický dům

Způsob vytápění a ohřevu vody

Teplovodní podlahové vytápění, plynový kondenzační kotel.

Realizační skupina

Architekt

ARCHCON atelier, s.r.o.

Ing. Irena Truhlářová, Ing. arch. Martin Valášek / ARCHCON atelier, s.r.o. | Feng-shui – Ing. arch. Tereza Svobodová | Energetika – Porsenna, o.p.s.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

ARCHCON atelier, s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Irena Truhlářová

Telefon

+420 776 725 259

E-mail

irena.truhlarova@archcon.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Společnost ARCHCON atelier se specializuje zejména na architektonické a projektové služby v oboru pasivních a nízkoenergetických dřevostaveb pro bydlení a občanskou vybavenost. Těžiště tvorby tvoří individuální projekty prémiových staveb s konstrukcemi podle přání, potřeb a rozpočtu investora. Usiluje o ekologickou architekturu, proto mezi oblíbené materiály patří dřevo, výrobky na jeho bázi a přírodní tepelné izolace.

Videodokumentace

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací