Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

12.

Dům s prosluněnou galerií

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dům s prosluněnou galerií

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Jedná se o dvoupodlažní rodinný dům obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou bez přesahů, respektující místní ráz krajiny a stávající zástavby. V přízemí domu jižně do zahrady vybíhá konstrukce kryté terasy, která vytváří příjemný prostor pro venkovní posezení a zároveň slouží jako přirozená ochrana před letním přehříváním interiéru. Tato horizontální linie plynule přechází až na východní fasádu, kde vytváří kryté závětří vstupního prostoru do domu. Rodinný dům je doplněn objekty carportu a zahradního domu se saunou, ty jsou navrženy jako jednoduché hmoty s plochou zelenou střechou.

Popis práce se dřevem a jeho využití vč. inovativního řešení

Nosné prvky stěn rodinného domu jsou navrženy z masivních dřevěných panelů DEKPANEL D tloušťky 81 mm, uložených na purenitu. Vnější izolaci obvodových stěn navrhujeme dřevovláknitou, v interiéru také dřevovláknitou v předstěnách se sádrokartonovými deskami. Konstrukce je řešena jako difúzně otevřená s omítkou, v místě krytého závětří a terasy pak dřevěným svislým obkladem ze sibiřského modřínu. Stropní konstrukce bude provedena z KVH hranolů s akustickou izolací z dřevovlákna. Zastřešení domu je navrženo jako krokvová soustava z KVH hranolů, dvouplášťová provětrávaná tepelná izolace je rovněž dřevovláknitá. V návrhu jsou maximálně využity dřevěné prvky jak v exteriéru u konstrukce terasy, dále nosné konstrukce nad terénem u doplňkových objektů, tak i v interiéru v podobě truhlářských výrobků, schodiště, dveří a oken.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Při návrhu rodinného domu a umístění jednotlivých objektů na pozemku musel být respektován i zohledněn sousední lesní porost, který do značné míry zasahuje i na pozemek investora.

Dominantou objektu je otevřené dřevěné schodiště s vestavěnou knihovnou, které spojuje jídelnu, otevírající se přes dvě podlaží, s halou ve 2. NP.

Za zmínku také stojí velkorysá dámská šatna navazující na ložnici rodičů, která byla vytvořena na přání paní majitelky.

Pro relaxaci a odpočinek majitelů je navržen na pozemku i venkovní bazén, který navazuje jak na krytou terasu domu, tak i na zahradní dům se saunou, kde je vytvořena i krytá terasa s venkovní kuchyní s krbem.

Typ dřevostavby

konstrukce z vrstveného masivního dřeva (CLT, ...)

Umístění stavby

Středočeský kraj

Zastavěná plocha

133,46 m2

Užitná plocha

194.45 m2

Počet podlaží

2

Součinitel prostupu tepla

0,125 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A – pasivní dům

Způsob vytápění a ohřevu vody

El. přímotopný systém. Hlavním zdrojem vytápění jsou el. sál. rohože (90% potřeby tepla na vytápění). Doplňkovým zdrojem aktivní rekuperace (TČ vzduch – voda v rámci VZT jednotky). Ohřev vody zajišťuje zásobník o objemu 200 l (el. topná patrona). Návrh počítá s FV systémem na střeše budovy (min 3,92 kWp).

Realizační skupina

Architekt

ARCHCON atelier, s.r.o.

Ing. Irena Truhlářová, Ing. Kateřina Šoulová, Ing. arch. Michaela Flachsová, Ing. arch. Šárka Trousílková / ARCHCON atelier, s. r. o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

ARCHCON atelier, s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Irena Truhlářová

Telefon

+420 776 725 259

E-mail

irena.truhlarova@archcon.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Společnost ARCHCON atelier se specializuje zejména na architektonické a projektové služby v oboru pasivních a nízkoenergetických dřevostaveb pro bydlení a občanskou vybavenost. Těžiště tvorby tvoří individuální projekty prémiových staveb s konstrukcemi podle přání, potřeb a rozpočtu investora. Usiluje o ekologickou architekturu, proto mezi oblíbené materiály patří dřevo, výrobky na jeho bázi a přírodní tepelné izolace.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací