Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

11.

Vila Letovice

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Vila Letovice

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Řešení snad nejkrásnějšího zastavitelného místa Letovic vyžaduje nad míru pečlivý a zodpovědný přístup. Koncepce návrhu prošla cestou dlouhého hledání, mnoha variant, a výsledné řešení odráží zejména unikátní polohu na vrcholu kopce s překrásnými výhledy do dalekého okolí. Důležité je zejména měřítko kompozice 3 hlavních hmot, tradiční zástavbový vzorec usedlosti v krajině. Dominantu tvoří věž, hlavní hmota s otevřenou příhradovou dřevěnou strukturou a "hnízdem" ložnice, šatny a koupelny rodičů na vrcholku. Jako rozhledna či hláska. Druhou hmotu tvoří 2 pokoje dětí a třetí hmota garáže.

Popis práce se dřevem a jeho využití vč. inovativního řešení

Architektura vily dále rozvíjí koncepci usedlosti v krajině a volbou materiálového řešení prohlubuje jasný odkaz k okolnímu přírodnímu rámci. Kombinace dřevěných, dřevo-betonových a zděných konstrukcí a dřevem obložené fasády přirozeně plyne z celkové strategie domu. Výplně otvorů budou řešeny pomocí fixních a otevíravých dřevěných oken různých velikostí a tvarů, vč. 3 sedacích oken jako přirozených přechodových prvků mezi stavební konstrukcí domu a interiérovým vybavením. Velkorysé dřevěné diagonály a sloupy nosné struktury převýšeného hlavního prostoru, s krbem i čtenářskou galerií, v úrovni stropu ložnice přerušené osnovou dřevěných trámů, aby pokračovaly dál až ke svému vyústění v rámech lehké střešní konstrukce, tvoří hlavní architektonický motiv stavby.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Prostorová struktura domu důsledně rozvíjí koncepci dělení domu na menší celky podle funkce, podle principu teritoriální příslušnosti obyvatel (děti/rodiče/host), a to zejména s cílem dosažení adekvátní intimity té které části. Společný obytný prostor pak, včetně všech svých částí a zákoutí, tvoří přirozené pojítko a hlavní integrující moment domu. Patrná je rovněž struktura členění prostoru domu na obslužné a obsluhované části. Významným parametrem řešení je i přirozený rozvoj prostorové struktury v souladu s morfologií terénu. Velmi důležitým parametrem, kterému je nutno věnovat velkou péči, zůstane krom celkového rozvrhu zejména zachování proporcí viditelných částí a přiznaných částí konstrukce.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Letovice, 679 61

Zastavěná plocha

259 m2

Užitná plocha

357 m2

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Martin Habina, Ing. arch. Veronika Adamcová, Ing. arch. Petr Štefek

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Atelier Habina s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Brno, 602 00

Kontaktní osoba pro veřejnost

Martin Habina

Telefon

+420 602 586 095

E-mail

martin@habina.cz

Webová stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Naše domy vyrůstají ze svého prostředí a místo, volná krajina či složitá městská proluka je jejich kořenovým systémem i hlavním zdrojem energie. Synergie místa a stavby je vlastně tím hlavním, co našemu klientovi přinášíme. Věříme v úspornou řeč krásné moderní architektury, a proto tak často pracujeme s tradičními materiály. Prostorové souvislosti napoví i konstrukci, takže trojice místo – prostor – konstrukce je naším hlavním spojencem. Projekty zpracováváme také v BIMu.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací