Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

1.

Chata v Metylovicích

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Chata v Metylovicích

Účel stavby

Bydlení pro mladé

Popis stavby

Na okraji obce Metylovice, ve svahu pod Čupkem, s krásným výhledem na Beskydy a Lysou Horu, se nachází klidné útočiště pro dva dobrodruhy, batole a psa. Navrhovaná chata je určena pro dočasné bydlení celé rodiny a možné budoucí využití k víkendovému pronájmu.

Nová, o něco větší chata, stojí na místě dosluhující jednopodlažní dřevostavby a jejím původním sklepu. Chatu tvoří otevřený převýšený loftový prostor. Pomyslným srdcem domu je centrální krb ve světnici a velká okna. Jedna velká místnost, ve které se vše odehrává, a vyvýšené patro slouží ke spaní. Klid a spojení s přírodou.

Popis práce se dřevem a jeho využití vč. inovativního řešení

Vrchní část chaty je založena na konstrukčním systému 2by4 z KVH profilů. Tloušťka obvodové stěny je 400 mm.

Příčky koupelny jsou tvořeny dřevěnými sloupky a akumulační výplní z kamene. Dále je doplněna průběžným světlíkem z polykarbonátu. Záklop patra je tvořen borovicovou překližkou a prkenným záklopem. V místě průchodu komína patrem je pole nahrazeno černým perforovaným plechem.

Podlaha 1. NP je tvořena litou betonovou stěrkou. Sytá cihlová barva ve světnici a bílá v koupelně.

Terasa v 1. NP je částečně vykonzolovaná do prostoru a její povrch tvoří modřínová prkna s jemným rýhováním.

Venkovní dřevěné obložení je z opalovaných modřínových prken svisle. Uhelný povrch zakonzervuje dřevo a vytváří tak přirozenou ochranu proti mikrobům a houbám.

Nad vstupem do chaty a částí terasy je zavěšená dřevěná konstrukce s polykarbonátovým záklopem proti dešti. Osy a zvolený formát dřeva navazují na konstrukční systém použitý uvnitř.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Chata je navržena jako velká dřevěná skládačka a bude stavěna svépomocí. Při návrhu byl kladen důraz na vytvoření jednolitého prostoru s přiznanou dřevěnou konstrukcí. Výrazná tektonika konstrukce a sjednocení použitých přírodních materiálů odkazuje na čistotu a jednoduchost japonských staveb v kombinaci s koloritem Beskyd.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Metylovice, 739 49

Zastavěná plocha

47 m2

Užitná plocha

60 m2

Počet podlaží

3

Způsob vytápění a ohřevu vody

Krbová kamna, podlahové topení, elektrický boiler na ohřev vody.

Realizační skupina

Architekt

Gimonfu.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Gimonfu.

Obec bydliště / sídla společnosti

Brno

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ondřej Bělica

Telefon

+420 721 141 512

E-mail

belica@gimonfu.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Jsme multidisciplinární kreativní studio pracující na poli architektury, designu, sochařství, výstavnictví, scénografie, audiovizuální tvorby a virtuální reality.

Nedílnou součástí naší tvorby je práce s prostorem, světlem a příběhem. Spojujeme empirické metody tvorby s parametrickým způsobem navrhování.

Společným znakem našich projektů je chuť čelit výzvám, zkoušet různorodé druhy projektů, řešit nové problémy, prověřovat stavební konstrukce a experimentovat.

Videodokumentace

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací