Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

3.

Rodinný dům Kangaroo Island

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Rodinný dům Kangaroo Island

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Výsledkem mezinárodní spolupráce na návrhu i realizaci je dřevostavba s velkorysým obývacím pokojem s kuchyní a jídelnou, se třemi ložnicemi, dvěma koupelnami, technickou místností a prádelnou, které doplňují dvě terasy o velikosti 60 m 2 s krásným výhledem na zátoku a pláž. Stavbu z CLT panelů tvoří devatenáct metrů dlouhá hmota, složená ze třech kostek, překrytých velkorysou zkosenou střechou. Interiéry vynikají pohledovým dřevem na stěnách a nábytkem na míru.

Popis práce se dřevem a jeho využití vč. inovativního řešení

Ostrovní dům stojí na písečné duně – bylo tudíž třeba založit ho na ocelové konstrukci. Je otočený k severu – s výhledem na zátoku. Je částečně oplechovaný, což bylo požadavkem pojišťovny jako součást protipožární ochrany. Dům je postavený z CLT panelů ve standardu pasivní stavby a je zcela soběstačný. Využívá solární energii, na elektřinu ze sítí je připojený jen pro případ nouze. Jeho součástí je také nabíjecí stanice na vůz majitele. Pod domem a vedle domu je několik velkoobjemových nádrží na sběr dešťové vody, která slouží ke spotřebě v domě, ale také pro případ požárů. Ostrov Kangaroo je dostupný pouze trajektem. Veškerý materiál – dřevěné konstrukce, biodesky, akustické panely, dveře a další – bylo třeba posílat v lodních kontejnerech z ČR. I přesto byla dle výpočtů uhlíkové stopy náročnost stavby ze dřeva na životní prostředí nižší, než by byla v případě, kdyby byl dům postaven z klasického zdiva z místních – nepřevážených materiálů.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Postavit dům pro investora původem z Německa na australském ostrově Kangaroo Island byla pro českou firmu velká výzva. Na počátku spolupráce investora s architekty byla náhoda – seznámili se přes společného obchodního partnera na Slovensku. Původním záměrem investora nebylo stavět dům s českou firmou, ale zajímal se o technologii stavby z dřevěných panelů CLT, a proto vyrazil do ukázkového domu firmy v Budíkově, kde si velice porozuměli s architektem Pavlem Horákem, což vyústilo až v návrh a stavbu domu. Kromě vzdáleností, které bylo třeba při stavbě s materiálem urazit – ať už lodními kontejnery nebo letecky, bylo také třeba „poprat se“ s místním klimatem, s ochranou proti termitům a také se zvýšenými požadavky na protipožární ochranu. S tím vším a také s komunikací s úřady pomáhala místní firma – Envirotecture. Samotnou realizaci na místě česká firma rovněž svěřila místním (Yard brothers).

Typ dřevostavby

konstrukce z masivních panelů (CLT, ...)

Umístění stavby

Kangaroo Island, Austrálie

Datum kolaudace

06/2020

Zastavěná plocha

172 m2

Užitná plocha

205 m2

Počet podlaží

1

Způsob vytápění a ohřevu vody

solární panely, rekuperace, pasivní standard; off grid – ostrovní dům

Realizační skupina

Architekt

Prodesi/Domesi + Envirotecture: Ing. arch. Pavel Horák a Hana Bartoňová (návrh), Dick Clarke (technický návrh)

Projektant

Josef Tománek (projekce), Andy Marlow (detaily pasivního provedení domu), Lauren Pevy (dokumentace), Ron Selth (detaily konstrukce, lokální adaptace)

Dodavatel stavby

Yard Brothers (montáž na místě), Domesi, s.r.o. (příprava a koordinace stavby)

autor fotografií

Sean McGowan

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Domesi, s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. arch. Pavel Horák

Telefon

+420 608 514 156

E-mail

p.horak@prodesi.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček založili v roce 2002 společný ateliér Prodesi, který se specializuje výhradně na dřevostavby. Z potřeby dotahovat vše do zdárného konce založili o 3 roky později společnost Domesi, která jejich projekty realizuje. Obě firmy jsou klientům partnerem od zajištění stavebního povolení až po předání klíčů od nového domu. Na svém kontě mají přes 200 realizovaných staveb ze dřeva, a to jak rodinných domů, tak i moderních veřejných a komerčních budov.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací