Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

4.

Chata na Vranovské přehradě

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Chata na Vranovské přehradě

Účel stavby

Stavba pro rekreaci

Popis stavby

Rozlohou nevelká chata, maskovaná opalovanými modřínovými prkny, umístěná v zeleni nad Vranovskou přehradou, překvapuje vším, co se pod její střechu vešlo. Nabízí zázemí rodině majitele, ale i návštěvám. Poskytuje dostatek prostoru k večernímu posezení i spánku. V každém koutě domu se skrývají nenápadné úložné prostory, každá věc má své místo stejně jako v kajutě lodi. Útulný interiér, obklopený smrkovým dřevem, je propojený, zároveň ale podkroví poskytuje dostatek soukromí a velké prosklené plochy nabízí dechberoucí výhled na vodní hladinu.

Popis práce se dřevem a jeho využití vč. inovativního řešení

Návrh domu a interiéru probíhal současně tak, aby se dobře využil každý centimetr místa. Na nevelikou plochu 5 x 8,5 m se musela vejít jídelna a obývací pokoj v jednom, zádveří, koupelna, toaleta, komora a technická místnost. V patře pak vznikly dvě ložnice a šatna. Práce připomínala navrhování kajuty: vnější obrys byl definován předem a uvnitř bylo třeba promyslet uložení každé maličkosti. Technologicky specifické bylo provedení dřevěné střechy, včetně jejího atypického tvaru, který vyžadoval velkou přesnost. Proto byly hranoly krovu předem připraveny na CNC fréze. Zajímavá je povrchová úprava modřínové fasády, která je opalovaná, kartáčovaná a olejovaná. Při stavbě samotné pak byla největším oříškem přístupnost: příjezdová lesní cesta končí asi 40 metrů ve svahu, k chatě vede jen strmá pěšina. Dopravu materiálu pro první část realizace (smrkové CLT panely, KVH hranoly a desky izolace) zajistil autojeřáb, kterému byl u lesa připraven stabilní podklad. Vše další už se nosilo ručně.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Na počátku bylo dědictví – investor získal po dědečkovi malou chatu na břehu Vranovské přehrady. Studio Prodesi/Domesi oslovil s konkrétním zadáním – přál si dřevěný víkendový dům na stávajících základech, zahrnující vše, co dnešní moderní dřevostavby umožňují, který bude pohodlným útočištěm rodiny o víkendech či dovolených. Architekti se museli vypořádat především s lesním charakterem pozemku a také s půdorysem původní chaty, který dřevostavba nesměla překročit. Vznikla tak stavba, pokorně a přirozeně zapojená do zeleného svahu nad vodní hladinou, kde již stojí převážně skromné staré chatky. Působivý je kontrast mezi exteriérem a interiérem dřevostavby. Zvenku je dům hmotově čistě funkční, materiálově skromný. Uvnitř naopak moderní, prostorný, propracovaný do každého detailu.

Typ dřevostavby

konstrukce z masivních panelů (CLT, ...)

Umístění stavby

Vranov nad Dyjí, 671 03

Datum kolaudace

06/2021

Zastavěná plocha

43 m2

Užitná plocha

65 m2

Počet podlaží

2

Způsob vytápění a ohřevu vody

elektrické podlahové topení, krbová kamna, elektrický bojler

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Klára Vratislavová, Ing. arch. Pavel Horák

Projektant

Bc. Jan Švarc

Dodavatel stavby

Domesi, s.r.o.

Fotografie:

Boys Play Nice

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Domesi, s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. arch. Pavel Horák

Telefon

+420 608 514 156

E-mail

p.horak@prodesi.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček založili v roce 2002 společný ateliér Prodesi, který se specializuje výhradně na dřevostavby. Z potřeby dotahovat vše do zdárného konce založili o 3 roky později společnost Domesi, která jejich projekty realizuje. Obě firmy jsou klientům partnerem od zajištění stavebního povolení až po předání klíčů od nového domu. Na svém kontě mají přes 200 realizovaných staveb ze dřeva, a to jak rodinných domů, tak i moderních veřejných a komerčních budov.

Výkresy díla povinné

Výkresy díla nepovinné

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací