Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

14.

Dřevostavba HONKA® v Jevanech

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dřevostavba HONKA® v Jevanech

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Dům a vzrostlý les. Dům z finské borovice. Dům ukrytý za řadou smrků. Situován na pozemek uprostřed chatové oblasti, který je z velké části hustě zarostlý zelení. Přírodní rámec dává místu výrazný charakter. Dům na něj reaguje, komunikuje s ním. Hranice mezi exteriérem a interiérem se stírá.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Půdorysně i objemově neokázalý objekt je navržen pro technologii HONKA®. Jedná se o tradiční srubovou konstrukci, jejíž opracování na CNC strojích a způsob stavby redefinuje pojem dřevostavby v 21. století. Technologie se zde snoubí s kvalitním materiálem finské borovice, která roste výrazně pomaleji než u nás, což se pozitivně projevuje v hustotě a následné kvalitě materiálu. Použitý systém příčné laminace se vyznačuje tím, že dřevo je v průběhu let stabilní, tzv. nesedá, čímž se eliminují zápory standardních srubů. Za zmínku také stojí, že celá nosná konstrukce je vyrobena na milimetr přesně ve Finsku a na místě složena ve velmi krátkém čase.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Dům pro manželský pár pocházející z Ostravska. Dům s přesahem střechy a černou kostkou. Dům vonící dřevem a pryskyřicí. Pomyslným těžištěm dispozice se stává obývací pokoj s kuchyní. Ostatní, na něj navazující části domu mají utilitární charakter. Přání klientů na velkorysé vizuální i fyzické propojení se zahradou bylo naplněno. Terasa s výrazným přesahem střechy se stává úkrytem před sluncem i deštěm, místem pro snídani i večerní sklenku.

Typ dřevostavby

roubená/srubová konstrukce

Umístění stavby

Jevany, 281 66

Datum kolaudace

03/2021

Způsob vytápění a ohřevu vody

Dům vytápí elektrické topné rohože, které flexibilně regulují teplotu a jsou napojeny na vzdálený systém ovládání. Prostoru obývacího pokoje dominuje oboustranný krb Tulikivi, obložený mastkem, s výjimečnými akumulačními vlastnostmi. Střecha je stavebně připravena pro dodatečné osazení FVE.

Realizační skupina

Architekt

monom works s.r.o.

Dodavatel stavby

FINNY spol. s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

FINNY spol. s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 6

Vztah ke stavbě

Realizační společnost / Dodavatel

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Martin Kovář

Telefon

+420 602 225 055

E-mail

finny@honka.cz

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Společnost HONKA®, založená v roce 1958 ve Finsku, je světovým průkopníkem v technologii stavění z masivních dřevěných trámů. Přispěla nespočtem inovací, které od základu změnily celý přístup k masivním dřevěným stavbám. Spolu s jedinečnou surovinou, finskou polární borovicí, je postaveno přes 120 000 HONKA® domu po celém světě.

2023 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací