Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

15.

Dům na konci vesnice

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dům na konci vesnice

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Vstup do domu je přirozený a komfortní. Kryté parkovací stání v průjezdu navazuje na zádveří. Středová chodba propojuje dětské křídlo, hlavní obytnou místnost a pracovnu v horním patře. Pracovna je velín s výhledem do obýváku. Za obývákem je samostatná ložnice. Hotelové apartmá za odměnu. Kuchyně je na strategickém místě. Má přehled o tom, co se děje na ulici, ale s výhledem do zahrady. Přes posuvky je propojená s venkovní krytou terasou a zahradou.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Konstrukce je z dřevěných fošen o průřezu 40 x 160 mm a 40 x 240 mm, které jsou vyplněny minerální vatou. Z vnější strany je vata zakryta difuzní folií a provětrávanou fasádou, z vnitřní strany je OSB deska s funkcí parozábrany a předstěna s obkladem ze sádrovláknitých desek. Fasáda je ze svisle kladených modřínových prken z místní pily.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Jak má vypadat současný vesnický dům v hotové zástavbě? Jak neudělat kompromis vůči světlu, velkorysému prostoru a svobodě pohybu? Jak neprovokovat a žít v souladu se svým okolím? Jak udělat dům na konci vesnice? Málokterý projekt vyžadoval tolik přesnosti a opatrnosti. Obrovská zodpovědnost, daná krásnou lokalitou na konci vesnice, nás vedla ke koncepčním úvahám o archetypu středočeského domu.

Na trojúhelníkovém pozemku byl sad za kamennou zdí. Stáli jsme mezi stromy a báli se, že to zkazíme. S výstřižky jednotlivých částí domu jsme hýbali po papíru, dokud se nenašli ideální proporce a hranice. Podlouhlou úzkou hmotu domu se sedlovou střechou jsme usadili podél cesty. Má plechovou střechu s drobnými přesahy, klasické okapy a dřevěnou fasádu. Do zahrady je pod 45° otočena šedá minimalistická část s deskovým obkladem.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Lhotka u Berouna, 266 01

Datum kolaudace

12/2020

Zastavěná plocha

207 m2

Užitná plocha

180 m2

Počet podlaží

2

Objem spotřebovaného dřeva

30 m3

Součinitel prostupu tepla

0,149 W/m2K

Energetické zařazení budovy

B

Způsob vytápění a ohřevu vody

Hlavním zdrojem topné vody je elektrokotel, který dodává teplou vodu do systému teplovzdušného vytápění s rekuperací. Doplňkovým zdrojem tepla jsou krbová kamna na dřevo. Teplá užitková voda vzniká v boileru s integrovaným tepelným čerpadlem.

Doba výstavby

14 měsíců

Realizační skupina

Architekt

MgA.Pavel Griz, MgA. Patrik Zamazal

Projektant

MgA.Pavel Griz

Dodavatel stavby

Zdravé domy s.r.o.

Investor

soukromá osoba

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

MOLO ARCHITEKTI s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 7

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

MgA. Pavel Griz

Telefon

+420 775 771 423

E-mail

griz@moloarchitekti.cz

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Spoluautor: MgA. Patrik Zamazal

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací