Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

16.

Dům u Benešova

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dům u Benešova

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Několikaúrovňová dřevostavba, kopírující nerovný travnatý terén, stojí na konci malé obce na svažitém pozemku, který svobodně, bez plotu či jiného vymezení, přechází na jedné straně v les a na druhé straně v travnatou louku. Dům doslova splynul s okolím – stal se příjemnou součástí přírody, která ho obklopuje a kterou nijak neruší, naopak pozvedává její divokost a přirozenost. Sklon šikmé střechy i domu samotného vychází z terénem daných podmínek. Směrem k lesu mají všechny místnosti domu velkorysá okna či prosklené dveře a umožňují tak svým obyvatelům užívat si naplno výhled do korun stromů.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Dům je dřevostavbou s rámovou svislou nosnou konstrukcí z hraněného impregnovaného řeziva KVH 60/120 a 80/80 mm.

Dům může fungovat téměř nezávisle na sítích: vytápění je řešeno s pomocí tepelných jednotek napojených na tepelné čerpadlo vzduch-vzduch v kombinaci s elektrickým podlahovým vytápěním a krbovými kamny v obývacím pokoji. Na střeše jsou umístěny fotovoltaické panely, orientované na jižní stranu, které díky mírnému sklonu střechy dokáží využít východní i západní slunce a energii dodávat celý den. Nespotřebovaná pak putuje do domovní baterie o velikosti 18,5 kWh, odkud je využita v domě večer. Část vyrobené energie slouží k nabíjení elektro vozidel.

Samostatnou kapitolou je úsporné nakládání s vodou: dům není napojen na vodovod, a vzhledem k jeho umístění na skalnatém podloží, je zde nízká vydatnost studny. Využití dešťové vody je tak pro provoz naprosto nezbytné a tvoří ⅔ celkové spotřeby vody v domě. Voda ze studny je pak přivedena do sprch, k umyvadlům a do kuchyně.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Dispozičně je dům 4+kk a je členěný na 3 úrovně, propojené vyrovnávacími schody. Nejnižší úroveň tvoří prostorný obývací pokoj s jídelnou, kuchyní a pracovním koutem, kde atmosféru doplňuje krb na otočné noze. Z obývacího pokoje lze vyjít na krytou terasu s celoročním posezením. Z chodby, která vede z obývacího pokoje přes několik schůdků do dalších úrovní budovy, se vlevo vchází do menší pracovny a vpravo do koupelny se samostatně stojící vanou. V horní části domu se nachází dvě ložnice, šatna a technická místnost. Interiér je laděný do světlých tónů, na útulnosti přidává dřevěná dubová podlaha.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Středočeský kraj, Benešovsko

Datum kolaudace

06/2022

Zastavěná plocha

220 m2

Užitná plocha

127 m2

Počet podlaží

1

Způsob vytápění a ohřevu vody

Dům je vytápěn s pomocí tepelných jednotek napojených na tepelné čerpadlo vzduch-vzduch (které je umístěné v rámci garážového stání) v kombinaci s elektrickým podlahovým vytápěním a krbovými kamny v obývacím pokoji. Teplá voda je ohřívána v elektrickém zásobníku.

Realizační skupina

Architekt

Václav Zahradníček, Michael Šilar / Prodesi/Domesi

Projektant

Bc. Jan Švarc, DiS.

Dodavatel stavby

Domesi, s.r.o.

Fotografka

Lina Németh

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Domesi, s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 3

Vztah ke stavbě

Marketingová manažerka

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. arch. Václav Zahradníček

E-mail

v.zahradnicek@prodesi.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček založili společný ateliér Prodesi, který se specializuje výhradně na dřevostavby, v roce 2002. Z potřeby dotahovat vše do zdárného konce založili o 3 roky později společnost Domesi, která jejich projekty realizuje.

Obě firmy jsou společně klientům partnerem od zajištění stavebního povolení až po předání klíčů od nového domu. Na svém kontě mají přes dvě stovky realizovaných staveb ze dřeva, a to jak rodinných domů, tak i veřejných či komerčních staveb.

Výkresy díla povinné

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací