Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

20.

Kloboucká lesní – administrativní budova

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Kloboucká lesní – administrativní budova

Účel stavby

Administrativní budova, doplňkově vzdělávací funkce

Popis stavby

Stavba je navržena tak, aby udávala směr stavění budoucnosti. Ekologie, jednoduchost a střídmost v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi – to vše vsazeno do prostředí přírodních prvků, zeleně a vody. Konstrukce je vyrobena výhradně z materiálu, který vzniká přímo na místě – na lince Kloboucké lesní. Použity jsou profily BSH, ze kterých je složena rámová konstrukce tradičního tvaru, která se mnohokrát zopakuje a vytvoří dlouhou elegantní hmotu stavby. Budova je energeticky soběstačná, navíc disponuje bateriovým úložištěm o kapacitě 72kW. Přebytky energie využívá firma ve výrobě.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Základní konstrukce domu je kombinací těžkého dřevěného skeletu, betonového jádra a ocelových ztužení. Už v rámci zpracování projektové dokumentace byl řešen celý výrobní a montážní proces. Výrobu prvků BSH si zajistil investor v rámci své produkce a kapacity. Z výroby jednotlivých BSH profilů byl další proces opracování a přípravy spojů prvků konstrukce řešen pod střechou ve výrobní hale. Proto bylo už v počátku projektových prací rozhodnuto, že výrobní dokumentace nosné konstrukce bude celá zpracována v BIM. Takto bylo možno vydat a předat dokumentaci přímo a na míru pro frézovací centrum HUNDEGGER, které jednotlivé díly nakrátilo a opracovalo, včetně drážek, čepů a sedel. Takto opracované díly byly připraveny přímo k montáži. Montáž probíhala ve dvou montážních skupinách, a to z obou štítů směrem do středu ke ztužujícímu betonovému jádru. Montáž probíhala za pomoci věžového jeřábu.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Představte si svět, kde materiály na stavbu vašeho domu necestují přes půl světa. Kde znáte les, v němž se pokácely stromy, ze kterých máte postavený dům. Sídlo Kloboucké lesní není jen administrativní zázemí firmy, je to laboratoř. Zkoumá, jak by se daly stavět domy rychleji, jak pracovat s energií i materiály tak, abychom nezatěžovali přírodu při jejich výrobě, v průběhu jejich životnosti, ale i při likvidaci na konci jejich životního cyklu. Ani kapka vody nepřijde nazmar, ani joul energie se nepropálí jen tak a každá zkušenost se využije pro další vývoj.

Díky nabytým zkušenostem se chceme společně dívat dál. Filosofie udržitelnosti, hospodárnosti i společenské odpovědnosti nám ukazuje další možnosti a potenciály rozvoje. V době, kdy je stavební průmysl zablokován byrokracií, nedostatkem materiálů i lidí, je ta správná chvíle začít znovu. Ekologicky, efektivně a ekonomicky.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Brumov-Bylnice, 763 31

Datum kolaudace

12/2022

Zastavěná plocha

475,71 m2

Užitná plocha

1034 m2

Počet podlaží

3

Objem spotřebovaného dřeva

292 m3

Součinitel prostupu tepla

0,125 W/m2K

Energetické zařazení budovy

Budova byla zařazena do třídy dle celkové dodané energie „C“ – Úsporná a do třídy neobnovitelné primární energie „A“ – mimořádně úsporná.

Způsob vytápění a ohřevu vody

Zdrojem pro vytápění stavby a celého areálu firmy je centrální kotelna, kde hlavní palivovou surovinou je štěpka vlastní produkce. Tímto je areál zcela nezávislý na jiném palivovém zdroji. Na střešní rovině je instalována FVE o celkovém instalovaném výkonu 113,15 kWp.

Doba výstavby

28 měsíců

Realizační skupina

Architekt

Mjölk architekti

Projektant

Ing. Pavel Srba a tým

Dodavatel stavby

Michal Drga – betonové monolitické konstrukce, generální dodavatel | Pukýš dřevostavby – dřevěné nosné konstrukce | Janošík okna – dveře | Woodyglass – dřevo-skleněné příčky

Investor

Kloboucká lesní s.r.o.

Statika

Ing. Jan Lukáš / Lostade CZ s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Kloboucká lesní s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Brumov-Bylnice

Vztah ke stavbě

Investor

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Jaroslav Šerý

Telefon

+420 602 711 996

E-mail

sery@forestawood.cz

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Kloboucká lesní se dlouhodobě a cíleně snaží naplňovat vizi nahrazování stavebních materiálů z fosilních zdrojů materiály ze zdrojů obnovitelných a regionálních. Filozofií společnosti je komplexní proces zodpovědného a trvale udržitelného hospodaření s českou přírodou a dřevem v duchu motta „od semínka až po dřevostavbu“. Postupnými kroky směřujeme k ideálu soběstačné a trvale udržitelné těžby a následného zpracování dřeva.

Většina zpracované dřevní suroviny pochází z lesů, ve kterých hospodaříme. Co z lesa vytěžíme, to do něj také vracíme.

Dřevozpracovatelský areál Kloboucké lesní je energeticky soběstačný a odpovědný vůči okolnímu ekosystému. Hospodaří s dřevním odpadem, využívá dešťovou vodu a solární energii. Nové sídlo Kloboucké lesní představuje základní ideály udržitelného stavebnictví.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací