Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

5.

Rezidence nad zatopeným lomem

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Rezidence nad zatopeným lomem

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Stavba se nachází na unikátním pozemku ve starém žulovém lomu. Pozemek se nachází v blízkosti Prahy, ale dost daleko pro klid a soukromí. Stávala zde chalupa, která, ač krásná, nebyla vhodná pro dlouhodobé užívání. Proto se klient rozhodl na jejím místě postavit plnohodnotný dům, který ale bude respektovat původní stavbu a genius loci.

Stavba je orientována s ohledem na profil terénu a je otevřena k jihu a západu, směrem k zatopenému lomu. Samotná hmota domu se pak stará o tvorbu intimního prostředí na terase a okolo vody.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Objekt je navržen jako dřevostavba z CLT panelů, pohledových v interiéru. Skladba je difuzně otevřená s provětrávanou fasádou. Obklad fasády a terasu tvoří vodorovné modřínové profily, okna jsou také dřevěná, takže tento materiál zde dominuje.

Panely výrobce Novatop nejsou nijak ošetřené, což je nezvyklé. Ale klient si přál, aby se stavba co nejvíce přibližovala srubu a nechal tedy všechno dřevo přirozenému vývoji.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Vrata se pomalu otvírají jako opona a za ní se rozprostírá ráj. Tohle je soukromý svět majitele, který zde našel to, o čem léta snil. Pozemek koupil před třiceti lety a za tu dobu tu poznal každý kámen. Věděl, kam dopadají sluneční paprsky, třicet let vytvářel zahradu a hlavně získal přesnou představu o svém bydlení.

Dříve zde stál útulný malý srub, který však nebyl k trvalému bydlení přizpůsoben. A tak se mu začal v hlavě rodit plán. „Vyrostl jsem na Šumavě. Odtud je moje láska ke dřevu a přírodě. Miluju jeho vůni, jeho silice… Všechna energie je tady v magické triádě: kámen, dřevo, voda. Na veletrhu For Arch jsem se seznámil s architektem Lukášem Pejsarem z atelieru 3AE s.r.o. Věděl jsem, co chci, a hledal jsem někoho, kdo mi vyjde v návrhu mého domu vstříc. Pak jsme ještě půl roku ladili detaily,“ říká majitel domu nad jezerem.

Původně měl stát dům se sedlovou střechou u nynější pláže, ale volba nakonec padla na místo nad lomem obklopeným žulovým masivem.

Typ dřevostavby

konstrukce z masivních panelů (CLT, ...)

Umístění stavby

Říčany, 251 01

Datum kolaudace

03/2021

Zastavěná plocha

106 m2

Užitná plocha

160 m2

Počet podlaží

2

Objem spotřebovaného dřeva

70 m3

Součinitel prostupu tepla

0,25 W/m2K

Energetické zařazení budovy

nízkoenergetická

Způsob vytápění a ohřevu vody

Vytápění a ohřev vody jsou zajištěny elektřinou.

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Lukáš Pejsar

Projektant

Libor Švehla, DiS.

Dodavatel stavby

3AE s.r.o.

Jiné

Novatop –⁠ masivní dřevěné panely CLT | Okna a žaluzie - VEKRA, materiál dřevo smrk, odstín kaštan tmavý | Petr Hofta – dokončovací stavební a interiérové práce | VEEM s.r.o. – hrubá stavba | David Dušek – tesařské práce a pokrývačské práce | Petr Mik – kuchyň, truhlář, designér | Václav Dvořák – light design, elektroinstalace, podlahové topení, zabezpečení

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

3AE, s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha

Vztah ke stavbě

Architekt, projektant i realizační společnost

Kontaktní osoba pro veřejnost

Jakub Růžička

Telefon

+420 721 969 184

E-mail

j.ruzicka@3ae.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Zabýváme se individuálními architektonickými návrhy, projekcí a realizací nízkoenergetických, pasivních a plusových domů. Postavíme Vám Váš dům od architektonické studie až po předání klíčů, včetně interiérového designu a zahradní architektury.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací