Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

6.

Nízkoenergetické pojetí podstávkového domu

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla

Nízkoenergetické pojetí podstávkového domu

Popis díla

Podstávkový dům je tradiční ve svém vzhledu, nikoli však v konstrukci. Celý dům je sloupková dřevostavba, která má z exteriéru několik variant opláštění. Veškeré obvodové stěny jsou tvořeny sloupkovou konstrukcí s tesařsky vázanými spoji, povrch imituje vzhled roubený, zděný, hrázděný a některé části mají dřevěný obklad. Stavba je navržena jako difúzně otevřená. V přízemí jsou obvodové stěny západní části ustoupeny o podstávku, která je popřena deštěním z prken. Druhé nadzemní podlaží v hrázděném vzhledu je předsazeno nad podstávku a obytný prostor se rozšiřuje arkýřem, který nahrazuje pavlač. Průčelí domu je zvýrazněno ondřejskými kříži. Opláštění štítů je prosté a spolu s minimálním přesahem střechy směrem do štítové stěny působí moderně. Naopak protažením stropních trámů v severní a jižní části střechy vzniká přesah výrazný. Krov je hambálkový, střecha sedlová se zalomením. Vnitřní příčky jsou sloupkové konstrukce s opláštěním ze sádrovláknitých desek. Podlaha 1.NP je navržena z betonu a podlahového polystyrenu. Všechny stropní konstrukce jsou trámové s izolací, kde je použit beton z důvodu lepší tepelné stability objektu.

Architektonické řešení

Dům s podstávkou je obdélníkového půdorysu, vhodný zejména pro úzký pozemek. Stavba má sedlovou střechu s hřebenem ve výšce 10,5m a je nepodsklepená.Stavba ctí tradiční vzhled podstávkových domů, přičemž pavlač je nahrazena arkýřem, který rošiřuje obytnou plochu druhého podlaží. V prvním nadzemním podlaží je technické zázemí, ze severu je situován hlavní vstup a garáž, kotelna je přístupná také vstupními dveřmi z východu. V patře, kteréje předsunuté, se k jihu prosklenou stěnou otevírá hlavní obytný prostor s kuchyní. Je zde hlavní ložnice, koupelna a samostatné WC. Podkroví je řešené jako klidové patro se dvěma ložnicemi a koupelnou. Zdrojem vytápění je kotel na tuhá paliva s možností kombinace např.s elektrokotlem. Při návrhu stavby jsme kladli důraz na tradiční vnější podobu podstávkových domů, ale návrhem konstrukce a vnitřního uspořádání jsme chtěli docílit moderní koncepce.

Účel stavby

Dům s podstávkou má sloužit jako dům pro bydlení nebo rekreaci. Díky svému specifickému vzhedu se hodí do oblastí s charakteristickou zástavbou, ale zároveň splňuje požadavky na současný styl bydlení. Je důkazem toho, že dřevostavba v nízkoenegetickém standartu není omezena osobitým vzhledem.

Země umístění stavby

Česká republika

Spotřebované dřevo

M3 29 m3

Údaje o soutěžícím

Soutěžící

BC. PAVEL ŠTIKA

Přihlašovatel

BC. PAVEL ŠTIKA/DŘEVOSKELET 

Autor díla

Autor díla

Bc. Pavel Štika

Dřevoskelet
K Zámečku 945, 382 41 Kaplice
www.drevoskelet.cz
775 905 523
info@drevoskelet.cz

Autor - Nízkoenergetické pojetí podstávkového domu

Spoluautor:

Ing. Miroslava Štiková

 

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací