Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

5.

Architektonický návrh dřevěné rozhledny

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla

Architektonický návrh dřevěné rozhledny

Popis díla

Z konstrukčního hlediska se jedná o dřevěnou konstrukci s ocelovými spoji. Celková výška rozhledny je 12,4 metrů s rozměry základny 3,5 x 3,5 metru. Základem rozhledny je jeden výškový modul. Modul se skládá ze čtyř sloupů, na nichž jsou připevněny fošny, které tvoří nosné prvky pro schodnice a zároveň plní funkci obvodového pláště. Schodnice jsou vždy dvě a mezi schodnicemi se uprostřed nachází ocelová tyč, která prochází celou rozhlednou od základů až po vrchol a zabezpečuje tuhost konstrukce. Rozhledna je navržena na zemních vrutech Krinner, které jsou schopny celou konstrukci dostatečně ukotvit a zkrátit tak celkovou dobu výstavby. Jedinečnost konstrukce je v možnostech volby počtu modulů, které mohou vytvářet variabilní celkovou výšku rozhledny.

Architektonické řešení

Rozhledna je konstrukčně navržena tak, aby byl kladen důraz na využití dřevní hmoty pro dlouhodobé použití za nepříznivých klimatických podmínek. Charakteristika rozhledny: > Lehká proveditelnost, stavba bez technologických přestávek, minimální užití průmyslových strojů > Cena, jedná se o nízkorozpočtovou stavbu > Variabilita, stavba sestavená z výškových modulů (viz. technický popis

Účel stavby

Primárním účelem stavby je intenzivní výzkum. Ten bude probíhat na konstrukci rozhledny z modřínového dřeva za běžného provozu v oblasti měření a monitorování deformací konstrukčních prvků a interakcí spojů dřevěných konstrukčních prvků s ocelovými prvky rozhledny.

Země umístění stavby

Česká republika

Spotřebované dřevo

m3 12

Údaje o soutěžícím

Soutěžící

TOMÁŠ SVOBODA

Přihlašovatel

FAKULTA LESNICKÁ A DŘEVAŘSKÁ, ČZU V PRAZE

Autor díla

Autor díla

 

Tomáš Svoboda

Fakulta lesnická a dřevařská
ČZU v Praze
Kamýcká 1176
165 21 Praha 6 - Suchdol

tomassvo@seznam.cz
+420 608 321 941

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací