Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

7.

Protipovodňový RD Milenovice

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Protipovodňový RD Milenovice

Technický popis

Dům je navržen jako jednopodlažní nebo dvoupodlažní prefabrikovaná sloupková dřevostavba ve variantách nízkoenergetický nebo pasivní dům. Založení je řešeno na železobetonových nebo ocelových pilotech v osovém rastru. Celý prostor je uzavřený pohyblivými ocelovými rošty s dřevěnou výplní, tím vzniká pod domem prostor pro parkování automobilu a technická místnost (např. sklad zahradního nářadí atd.). Zastřešení RD je řešeno stanovou nebo sedlovou střechou, na kterou je možno umístit solární panely. Přístup do domu je zajištěn pomocí kovového sklápěcího schodiště. Projekt protipovodňového domu v Milenovicích je pilotním projektem řady dalších typových řešení protipovodňových domů. Jeho realizace se uskuteční na jaře roku 2016.

Účel stavby

Řešit stavbu rodinného domu v záplavové oblasti bývá mnohdy velký oříšek. Naše společnost ve spolupráci s Ing. arch Vranou vyvinula několik typových řešení rodinných domů, které jsou navrženy tak, aby při hrozbě záplav chránily majitele, jeho majetek a zároveň zajistily bezproblémové užívání stavby po dobu povodní unikátním systémem přípojek inženýrských sítí (vodovod, kanalizace, elektro) ve vodotěsném monolitickém potrubí.

Architektonický popis

Architektonický návrh typových domů připravil Ing. Arch. Josef Vrana. Dům je navržen jako dřevostavba s přízemím a obytným podkrovím na zvýšených pilířích, které stavbu chrání proti účinkům vody. Kompaktní tvar domu zaručuje ekonomickou efektivitu stavby a výrazně prosklená štítová zeď zase komfortní proslunění celého interiéru domu.

Realizační skupina

Architekt projektu

Ing. arch. Josef Vrana

Projektant

Úsporné bydlení s.r.o.

Typ konstrukce

Sloupková sendvičová dřevostavba vyrobena formou paneláže. Založeno na železobetonových pilotech a modřínovém roznášecím rámu.

Zastavěná plocha

88 m2

Užitná plocha

111 m2

Výška objektu

9 m

Spotřebované dřevo

10 m3

Energetické zařazení budovy

B

Doplňující informace

Vzhledem k současné situaci, kdy klimatické změny způsobují zvýšený výskyt přívalových dešťů, období intenzivních srážek a s nimi spojenou erozi a sesuvy půdy, dochází k zaplavení dříve neohrožovaných území a k rozvodnění menších toků. Vzhledem k nedostatečné odolnosti konstrukcí stávajících staveb dochází často k jejich nevratnému poškození, případně zřícení a tím k velkým škodám na majetku osob a státu. Tyto domy jsou vhodným řešením pro rodiny a obyvatele v důchodovém věku zasažené povodněmi. Tito lidé nemají finanční prostředky na nový dům, ani na opravu povodněmi poničeného stávajícího domu. Zároveň je k místu bydliště (kde se povětšinou narodili a mají zde celoživotní známé a přátele) pojí silná citová vazba a přemístění na jiné místo by pro ně znamenalo těžké psychické trauma.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Úsporné bydlení s.r.o.

Bydliště/Sídlo společnosti

Nádražní 1000, 696 03 Dubňany

Webová stránka

Telefon

+420 608 163 116

Email

uspornebydleni@email.cz

Kontaktní osoba

Ing. Gabriela Šmardová

Logo/Fotka

2023 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací