Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

8.

Rozhledna Enimuka s altánem

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Rozhledna Enimuka s altánem

Technický popis

Hlavní nosnou konstrukci rozhledny tvoří ocelový průběžný sloup o průměru 400 mm. Obvodový plášť je tvořen pomocí masivního řeziva o profilu 100/400 mm napojeného pomocí nekonečného vlysu, které se od středu směrem nahoru rozšiřují. Na točitém schodišti se nachází 3 podesty ve 3 výškových úrovních, ze kterých má návštěvník možnost se rozhlédnout do okolí. Jednotlivé dřevěné prvky pláště budovy jsou uchyceny pomocí kotevních patek k zemi a dále jsou uchyceny na ocelových obručích, díky kterým je dán tvar rozhledny. Tyto obruče jsou uchyceny ocelovými prvky k obruči, která je připevněna k vnějšímu obvodu schodiště. Kolem rozhledny je navržen altán, který je připevněn k obvodovému plášti rozhledny. Altán má půdorysný tvar čtverce. Každá strana čtverce je tvořena 5 dřevěnými šikmými sloupky o profilu 160/200 mm, na kterých jsou přidělány střešní nosíky o profilu 160/200 mm tvořící spád ke středu rozhledny. Střechu rozhledny tvoří polykarbonátové desky. Prostorová tuhost altánu je zajištěna diagonálním zavětrováním dvou polí na každé straně.

Účel stavby

Rozhledna s altánem

Architektonický popis

Jedná se o rozhlednu s přilehlým altánem, který okolo rozhledny kryje prostor pro odpočinek návštěvníků. Rozhledna o celkové výšce 16,250 m je navržena ve tvaru obráceného komolého kuželu. Ve 3 výškových úrovních se nachází otvory 1 000 mm vysoké s výškou parapetu 1 100 mm pro nahlédnutí do krajiny. Altán se čtvercovým půdorysem má spád střechy směrem ke středu rozhledny. Jednotlivé dřevěné prvky jsou navrženy tak, aby působily mohutně, masivně a především, aby se člověk cítil bezpečně.

Výška objektu

16,250 m

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Radek Havránek

Bydliště/Sídlo společnosti

Drobovice 145, 286 01 Čáslav

Email

rh.havranek@gmail.com

2023 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací