Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

8.

Naučná stezka okolo rybníku Olšina

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Naučná stezka okolo rybníku Olšina

Popis konstrukce, konstrukční ochrana dřeva

Naučná stezka je vzhledem k charakteru území v maximální míře z přírodních materiálů. Konstrukci stezek tvoří dubové fošny na podélných trámech, ty jsou založeny na příčných pražcích na terénu. Zvýšené konstrukce (mosty a vyhlídky) jsou založeny bodově na dřevěných pilotách. Pěšiny jsou v sušších částech okruhu a většinou jsou tvořeny nasypáním drcené dřevěné štěpky na stávající terén. Tento přírodní základ je decentně doplněn kovem, který je použitý jako doplňkový materiál na infosystém a mobiliář.

Dřevo je bez povrchové úpravy. Jedná se o dub s životností cca 10 let. K této variantě jsme se přiklonili po diskuzi s dodavateli ohledně technických možností realizace na místě (v mokřadech).

Inovativní řešení

Naučná stezka je navržena v prostředí rašelinišť a slatí na březích rybníka Olšiny. Hledali jsme proto konstrukční řešení, které vyhoví těmto specifickým základovým podmínkám a přitom umožní vznik zajímavé stezky pro náročné návštěvníky Šumavy.

Konstrukční řešení jsme proto přizpůsobili místním základovým podmínkám a možnostem dopravy v místě, která je v části okruhu možná pouze ručně. Stezka je tvořena příčnými pražci na podélných trámech, založených na příčných pražcích, či pilotách. Stezka je doplněna o místa k zastavení a o vyhlídky s netradičními prvky, jako je třeba bobří most, jehož zábradlí a vzhled je inspirován bobří hrází, a je proto tvořeno odkorněnými kmeny a větvemi.

Zajímavost o konstrukci

K naučné stezce jsme přistoupili netradičně a hledali jsme nová řešení, která zapadnou do místní přírody a budou lákadlem pro návštěvníky. Dřevěná stezka je doplněna o místa k zastavení a o vyhlídky, kterým jsme vdechli netradičnost. Na stezce natrefíme na plovoucí molo, most inspirovaný bobří hrází, loďku, která nás přepraví na molo doprostřed rybníka, vyhlídku tvořenou pouze žebříkem, budku pro ptáky lidské velikosti, ptačí hnízdo a spoustu dalších zajímavostí.

Umístění konstrukce

Olšina, 382 26

Typ konstrukce

Trámová konstrukce 

Realizační skupina

architekt

studio reaktor s.r.o., Jan Kačer, Vojtěch Rýzner

projektant

studio rekator s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

studio reaktor s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 7 – Holešovice, 170 00

Kontaktní osoba pro veřejnost

Jan Kačer

Telefon

+420 602 236 720

Email

kacer@studio-reaktor.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Jsme skupina mladých architektů s kreativním přístupem a zajímavými nápady. Hledáme neprobádané cesty, tvoříme nové hodnoty, navrhujeme řešení šité na míru. Nevýhody převracíme v silné stránky, jakýkoliv problém je pro nás výhodou.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací