Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

7.

Rozhledna na Židenickém kopci

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Rozhledna na Židenickém kopci

Popis konstrukce, konstrukční ochrana dřeva

Jedná se o kombinaci dřevěných a modřínových sloupů s centrálním ocelobetonovým sloupem. Centrální sloup o průměru 170 mm vynáší schodiště, vrchní podestu a přenáší částečně tíhu obvodových sloupů.

Vřetenové schodiště je tvořeno ocelovou nosnou konstrukcí se stupnicí z modřínových prken. Jednotlivé stupně jsou po obvodu spojeny ocelovým lemem, k němuž je připevněna ocelová síť tvořící uzavřený tubus.

Dřevěné sloupy, průměru 130 mm, jsou samonosné a kloubově navzájem spojené. Do základové desky jsou kotveny přes ocelové trny. Celá konstrukce je zajištěna ocelovými ztužidly.

Inovativní řešení

Ačkoliv se ve stavebnictví dřevo používá už několik tisíc let, není ani tak materiálem minulosti jako spíše budoucnosti. Využívání dřeva přináší nespočet benefitů. Jako jediný stavební materiál neprodukuje skleníkové plyny, ale naopak je pohlcuje a uskladňuje. Dále nabízí dřevo jako jediný materiál trvale udržitelné řešení a je tedy z hlediska energeticko-ekologického potenciálu zcela nenahraditelné.

Z těchto a z mnoha dalších důvodů by se, dle našeho názoru, mělo využívání dřeva ve stavebnictví podporovat, a to především u staveb v krajině, jako jsou právě rozhledny, lesní altány a podobně.

Volba dřevěných sloupů a dalších prvků, namísto například ocelových, ukazuje, že lze dosáhnout kvalitní nosné konstrukce i s poměrně subtilními profily. Proti jiným materiálům se dřevo postupem času mění, nikoli však tak, že by jen nehezky chátralo, ale naopak se všelijak zbarvuje a svým spolupůsobením na okolí prohlubuje genius loci daného místa.

Zajímavost o konstrukci

Základna rozhledny je trojúhelník, jenž na znaku městské části symbolicky ztvárňuje právě Židenický kopec. Koncept trojúhelníku se na rozhledně opakuje ve více prvcích, a to například na ukazatelích směrů pohledu či přidruženém mobiliáři.

Jednotlivé sloupy jsou spojeny tak, že vytváří optickou iluzi. Z různých pohledů vypadá rozhledna zcela jinak. Spojení sloupů se však v každém patře opakuje a vytváří tak jednoduchý systém.

Umístění konstrukce

Brno, 615 00

Typ konstrukce

Prostorová příhradová dřevěná konstrukce v kombinaci s centrálním ocelobetonovým sloupem. Estetika stavby zakládá na konstrukčním řešení a nesází pouze na design vnějšího pláště. Řešení konstrukce v kombinaci oceli a dřeva umožňuje výhled po celou dobu výstupu. Příhradová soustava zabezpečuje prostorovou stabilitu a tuhost konstrukce rozhledny i při dynamickém namáhání.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Boháčová, Dubinová, Fialová, Krčková

Obec bydliště / sídla společnosti

Brno

Kontaktní osoba pro veřejnost

Veronika Dubinová

Email

Dubinova.v@gmail.com

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací