Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

3.

TETRAHEDRON

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

TETRAHEDRON

Popis konstrukce, konstrukční ochrana dřeva

Tetrahedron – Čtyřstěn (jinak zvaný též jako tetraedr) je nejjednodušší typ trojrozměrného tělesa. Je vymezen nejmenším možným počtem bodů, který může trojrozměrné těleso definovat, tzn. čtyřmi různými body v prostoru.

Pravidelný čtyřstěn je tvořen čtyřmi stejnými rovnostrannými trojúhelníky.

Pravidelný čtyřstěn patří mezi mnohostěny, speciálně mezi takzvaná platónská tělesa. Pravidelný čtyřstěn je také trojrozměrným případem obecnějšího útvaru – simplexu.

Dřevo konstrukce není ve styku se zemní vlhkostí a kulatina je tlakově impregnovaná. Jedná se o modřín (velmi trvanlivý). Vodorovné prvky, ve kterých by stála voda, se v konstrukci nenacházejí.

Inovativní řešení

Provedením jde o klasickou tesařskou konstrukci, která je pospojována ocelovými styčníky. Inovativní je zde neobvyklý tvar a namáhání konstrukce. Vytvořením rovnostranných jehlanů (všechny kmeny jsou stejně dlouhé) a jejich spojením k sobě, vznikne tvar podobný šroubovici DNA – spirála. Použitím její části z 9 jehlanů (tedy výška cca 30 metrů rozhledny) vznikne „ohnutá“, nikoliv rovná, velmi dynamická sestava. Výzvou je zde využití moderní statiky, která by se přímo podílela na vzhledu rozhledny.

Typ konstrukce

Klasická tesařská konstrukce pospojovaná ocelovými styčníky.

Realizační skupina

architekt

Huť Architektury Martin Rajniš – David Kubík

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Huť Architektury Martin Rajniš s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha

Telefon

+420 777 281 833

Email

hutarchitektury@gmail.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací