Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

4.

Rozhledna na Třemšíně

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Rozhledna na Třemšíně

Popis konstrukce, konstrukční ochrana dřeva

Konstrukce rozhledny je koncipována jako prostorová příhradová konstrukce, jejíž sloupy jsou tvořeny trojicemi smrkových kulatin vzájemně spojovaných styčníkovými prvky z oceli, včetně vodorovných příčlí. Příhradová konstrukce je dělena do 10 etáží (34 m), které jsou dále děleny do pravidelných trojic lichoběžníkových rámů ztužených kulatinovými vzpěrami, nebo nerezovými táhly.

Konstrukční ochrana: prvky dřevokonstrukcí jsou osazeny ve svislé poloze, vodorovné prvky jsou ocelové; kulatina a řezivo „lunární dřevo“ opatřené tlakovou impregnací nebo přírodními olejovými lazurami.

Inovativní řešení

Ekologickým hlediskem stavby rozhledny na Třemšíně je získání hlavního materiálu nosné konstrukce z lokálních zdrojů. Pro stavbu bude použito dřevo z Polesí Rožmitál (vč. Třemšína), jejímž vlastníkem je investor Arcibiskupství pražské. Těžba dřeva (kulatiny) bude provedena dle principů „lunárního dřeva“, která proběhne (XII/2018) v novoluní bez okamžitého odvětvování a po dobu tří týdnů budou kmeny ponechány ve spádu korunami dolů. Dále budou kulatinové výřezy ručně odkorněny a dočištěny tak, aby poslední letokruh byl co nejvíce zachován. Výsledkem tohoto procesu je velmi stabilní konstrukční dřevo s vysokou životností a s vyváženou bilancí vlhkosti bez nutnosti zvláštních energetických vstupů pro jeho následné zpracování.

Zajímavost o konstrukci

Nemálo významným hlediskem stavby rozhledny je montážně-konstrukční postup. Vrch Třemšín se nachází v I. zóně CHKO Brdy a zároveň v území s archeologickými nálezy. Proto bude příprava konstrukce v maximální možné míře prováděna mimo místo stavby. Následně bude konstrukce montována v přiměřených částech s minimalizovanou mechanizací přímo na místě. Tomu byl uzpůsoben návrh konstrukce, včetně logistiky montáže, aby zásah do třemšínské přírody byl co nejmenší.

Umístění konstrukce

Voltuš, 262 42

Typ konstrukce

individální příhradová konstrukce

Realizační skupina

architekt

MgA. Jan Brotánek, Ing. arch. Jan Karel

projektant

Ateliér Jan Brotánek

jiné

A2 TIMBER s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Ateliér Jan Brotánek

Obec bydliště / sídla společnosti

Rožmitál pod Třemšínem

Kontaktní osoba pro veřejnost

MgA. Jan Brotánek

Telefon

+420 777 221 015

Email

info@brotanek.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Autoři návrhu:

MgA. Jan Brotánek

Ing. arch. Jan Karel

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací