Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

5.

Věž kostela Petrovice u Karviné

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Věž kostela Petrovice u Karviné

Popis konstrukce, konstrukční ochrana dřeva

Replika věže kostela byla navržena s ohledem na demontáž stávající a výrobu a montáž nové věže. Tvar stávající věže byl zvenku od paty věže zaměřen 3D měřicím přístrojem, následně měření přeneseno do softwaru a navržena nová konstrukce. Replika 1:1 již nebyla možná, neboť řada neodborných zásahů a oprav v průběhu životnosti věže původní konstrukci úplně znehodnotilo. Celá konstrukce je opláštěná plným prkenným záklopem, na který je pak aplikováno oplechování měděným plechem. Všechny dřevěné konstrukční prvky jsou opatřeny impregnací proti plísním, dřevokaznému hmyzu a houbám, se zvýšenou odolností proti vymývání ze dřeva – Bochemit.

Inovativní řešení

Celé konstrukční řešení bylo z důvodu výroby v hale a transportu na stavbu rozděleno na 2 samostatné části. Větší část prvků byla vyrobena na CNC stroji a některé obloukové a malé prvky byly dodělány ručně. Konstrukčně bylo uzpůsobeno vynesení hlavních sloupů z  původního diagonálního na křížové. V hale se obě samostatné části smontovaly a provedlo se i kompletní pobití a oplechování mědí. Vynechána byla pouze  spodní část spodního dílu – ta se dotvořila až na stavbě po ukotvení konstrukce na zděnou stavbu.

Na stavbě se obě části smontovaly dohromady, jeřáb sundal starou věž a následně se pak osadila nová. Tím došlo ke značné časové úspoře oproti tradičnímu způsobu výroby, značně se zkrátil i čas potřebný pro lešení na stavbě, odpadla jedna cesta a práce velkého jeřábu, minimalizoval se prořez materiálu, stavba díky výrobě v hale a montáži stylem „kus za kus“ v jednom dopoledni nebyla ovlivněna nepřízní počasí.

Zajímavost o konstrukci

Použití moderních technologií – zaměření tvaru 3D přístrojem – kompletní rozkreslení a tvorba výrobních a montážních dat v softwaru SEMA, výroba na CNC, ruční výroba oblouků dle šablon 1:1 ze softwaru, montáž a oplechování v hale, transport dvou samostatných kusů, po jejich spojení na stavbě následovalo osazení kompletní opláštěné konstrukce jeřábem.

Umístění konstrukce

Petrovice u Karviné, 735 72

Typ konstrukce

Tesařská konstrukce

Realizační skupina

projektant

Jiří Bartoš, SEMACZ s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

SEMACZ s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Větrovy 104 , 390 02 Tábor

Kontaktní osoba pro veřejnost

Jiří Bartoš

Telefon

+420 608 680 809

Email

semacz@centrum.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Vizualizace

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací