Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

4.

Artefakt Kyje

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Artefakt Kyje

Popis konstrukce

Historie vzniku této konstrukce je velmi zvláštní. Dostali jsme zadání na věž na Praze 14 v budoucím rozsáhlém parku. Jeden z našich návrhů byla neobvyklá konstrukce z mladých kmínků. Na pozemcích, kde je náš druhý ateliér, jich vyrostlo několik kilometrů, a tak nás lákalo zkusit s nimi něco udělat z čirého zájmu o pronikání přírody do konstrukčních systémů. K naší velké radosti byla právě tato věž vybrána k realizaci. Řekli jsme si, že nejdřív musíme takovouto konstrukci vyzkoušet, a proto vznikl tento artefakt.

Ochrana dřeva před povětrnostními podmínkami

Správný výběr dřeva – akát, lze ohýbat a je trvanlivý, problém je s bělí která chutná broukům, ale není nosná, tedy jde o poměr běle a jádra.

Umístění, ideálně pod střechou. V tomto případě by však opláštění konstrukce způsobilo razantní navýšení namáhání větrem. A estetický dojem by šel do kopru.

Orientace prvků, kdy většina, ideálně všechny prvky jsou v konstrukci umístěny svisle, voda po nich stéká, nezadržuje se v prasklinách. K tomu patří i vysychavé spoje.

Inovativní řešení

Na této konstrukci je vidět naše snaha pokračovat v přírodních systémech se všemi nepřesnostmi, nahodilostmi, neplánovatelnými věcmi. Ale pozor, je tu ještě něco navíc – používáme materiál, který se běžně buď nechá shnít, nebo se maximálně rozřeže na polínka a topí se s ním v kamnech. My jsme to topení v kamnech oddálili o nějakých 15–20 let. Je to architektura, která po sobě nenechává stopy a používá materiál, který se nikdy nijak nepoužíval a byl vlastně odpadem. Zároveň se hodně blíží konstrukcím ve třetím světě. Je to cesta, která nás vede dál od plánů k něčemu, co je měkké, nahodilé a nenaplánovatelné. A proto je tak důležité, že u stavby Artefaktu byl nadaný architekt / sochař David Kubík, pod jehož pevnou rukou byly v rámci studentského workshopu tyto krásné křivky zkonstruovány a vytvořeny.

Umístění konstrukce

Praha-Kyje, 198 00

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Huť architektury Martin Rajniš s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 1

Kontaktní osoba pro veřejnost

David Kubík

Telefon

+420 777 281 833

Email

hutarchitektury@gmail.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací