Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

3.

Konstrukce sanktusníkové věže

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Konstrukce sanktusníkové věže

Popis konstrukce

Sloupková konstrukce posazená na pozednicovém roštu, ztužená ondřejskými kříži a patrovým roštem, báň je tvořena obloukovými ramenáty. Z důvodu transportu a montáže je konstrukce rozdělena na dvě samostatné části tvarově spojené a vzájemně kotvené při montáži.

Ochrana dřeva před povětrnostními podmínkami

Tesařská konstrukce je opatřena nátěrem proti hnilobě a dřevokaznému hmyzu, kompletně opláštěná měděným plechem.

Inovativní řešení

Tvar stávající věže byl zaměřen 3D zaměřovacím přístrojem od paty kostela z ulice. Tato 3D data byla naimporotvána do programu SEMA, kde dle těchto tvarových informací byla následně navržena a vytvořena nová tesařská konstrukce. V nové konstrukci byly zohledněny požadavky na přístup do horní části věže, výlez a jeho utěsnění, které u původní věže bránily dobrému přístupu a nevhodným provedením způsobovaly zatékání do konstrukce.

Z detailně rozkreslené konstrukce se následně v programu SEMA vyexportovala data pro výrobu na CNC stroji a šablony obloukových ramenátů v měřítku 1:1 pro ruční výrobu. Sestavení obou samostatných částí věže bylo provedeno ve výrobní hale a na stavbu se pak transportovaly a následně montovaly 2 již kompletně oplechované části. Tím došlo nejenom ke značné časové úspoře při výrobě a montáži, ale také k tomu, že výroba nebyla ovlivněna nepřízní počasí, jak tomu bývá u tradičního způsobu rekonstrukcí na stavbě.

Zajímavost o konstrukci / Příběh díla

Po úspěšné realizaci předchozí věže v Petrovicích u Karviné byl obdobný moderní postup (zaměření, konstrukce, výroba a montáž) použit i u této sanktusníkové věže. Kompletní dodávka od zaměření až po konečnou montáž a předání byla provedena během cca 1 měsíce, což je ve srovnání s tradičním postupem mnohonásobné zkrácení.

VÍCE NA VIDEU ZDE:

3D VIZUALIZACE S MOŽNOSTÍ OVLÁDÁNÍ:

Spusťte kliknutím na tento odkaz Konstrukce sanktusníkové věže 3D a chvilku vyčkejte, než se vše načte do vašeho internetového prohlížeče.

Umístění konstrukce

Horka nad Moravou, 783 35

Realizační skupina

projektant

Jiří Bartoš / SEMACZ, s. r. o.

jiné

ROOFS.CZ GROUP a.s.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Jiří Bartoš / SEMACZ, s. r. o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Tábor-Větrovy

Kontaktní osoba pro veřejnost

Jiří Bartoš

Telefon

+420 608 680 809

Email

semacz@centrum.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací