Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

6.

Rozhledna Eliška na Stachelbergu, projekt: "Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis - SO 08 Rozhledna Stachelberg"

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Rozhledna Eliška na Stachelbergu, projekt: "Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis - SO 08 Rozhledna Stachelberg"

Architektonický popis

Stavba navržena jako strohá dřevěná konstrukce vojenského charakteru, převažující část viditelných prvků proto volena z kulatiny, pouze vodorovné nosné prvky podest jsou z řeziva hraněného. Vnitřní schodiště je navrženo ocelové s ohledem na bezpečnost, stupně jsou z pororoštů. Spodní část objektu nad základovou deskou vystupuje mírně ze země a má kopírovat charakter vojenských opevnění, které doplňuje. Dvě úrovně vyhlídkových plošin zpřístupňují rozhlednu většímu okruhu zájemců o vyhlídku. Pro rozhlednu bylo voleno úsporné kruhové schodiště, které umožňuje výstup nebo sestup v jednom pruhu, a proto byly voleny v návaznosti na konstrukci podesty pro odpočinek a vystřídání osob na výstupu a sestupu. Přístup do prostoru byl omezen ohrazením a uzamykatelnou brankou, pro omezení v případě nepříznivého počasí a v zimním období, kdy se s přístupem nepočítá, neboť podesty jsou dřevěné a nemají protiskluzovou úpravu.

Účel stavby

Idea rozhledny vznikla na základě úzké spolupráce města Trutnova a občanského sdružení Stachelberg. V r. 2014 došlo díky Euroregionu Glacensis k výstavbě nových rozhleden na česko-polském pomezí. Stalo se tak v rámci projektu „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“, reg. č. CZ.3.22/2.2.00/13.03797. Dřevěná vyhlídková rozhledna při pevnosti Stachelberg, výška vyhlídkových plošin 9,4 a 20,8 m.

Technický popis

Rozhledna je dřevěná konstrukce vojenského charakteru. Základová deska mírně vystupuje nad terén a má zaoblené hrany, aby kopírovala charakter vojenského opevnění. Převažující část viditelných dřevěných prvků je z kulatiny, pouze vodorovné nosné prvky podest jsou z hraněného řeziva. Vnitřní schodiště vč. zábradlí je z důvodu větší bezpečnosti ocelové se stupni z pororoštů. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny a tři mezipodesty pro odpočinek, a to z důvodu snadnějšího vyhýbání se návštěvníků při pohybu na schodišti, vystřídání návštěvníků při výstupu a sestupu.

Realizační skupina

Architekt projektu

Agroprojekce Litomyšl, s.r.o. - hl. projektant

Projektant

Ing. Václav Jakeš - zodpovědný projektant

Dodavatel stavby

Elektroin spol. s r. o., Náchod

Investor

Město Trutnov

Země umístění stavby

Česká republika

Datum kolaudace

11/2014

Výška objektu

24,5 m

Doplňující informace

Projekt "Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis" reg. č. CZ.3.22/2.2.00/13.03797 je spolufinancován Evropskou unií z Operačního programu Česká republika - Polská republika v letech 2007-2013.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

MĚSTO TRUTNOV

Bydliště/Sídlo společnosti

Slovanské náměstí 165, 541 01 Trutnov

Vztah ke stavbě

Investor

Webová stránka

Telefon

+420 499 803 309

Email

dedkova@trutnov.cz

Kontaktní osoba

Mgr. Michaela Dědková

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací