Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

11.

GULLIVER

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

GULLIVER

Architektonický popis

Tvar vzducholodi je symbolický. První vzducholodě představovaly optimistické ideály nového bezprecedentního technologického pokroku. Svou pozoruhodnou monumentalitou a hypnotizující důstojností nepřestávaly fascinovat generace i dlouho poté, co zmizely z oblohy. Vzducholodě vždy ztělesňovaly věčnou lidskou touhu létat a zároveň určitý utopický ideál. Vzducholoď nad Centrem DOX nese jméno jedné z nejznámějších postav utopické literatury.

Účel stavby

Unikátní architektonická intervence, inspirovaná elegantními tvary vzducholodí z počátku dvacátého století, vyrostla na střeše Centra současného umění DOX. 42 metrů dlouhá ocelovo-dřevěná konstrukce nazvaná Gulliver se stane novým místem pro setkávání současného umění a literatury. Vzducholoď je vybavena audiovizuální a světelnou technikou. Instalované infrapanely umožňují celoroční provoz této unikátní stavby.

Technický popis

Základní kostra vzducholodě se skládá ze 14 příhradových obručí umístěných v příčném směru v roztečích 2,2 – 3 m, které jsou vzájemně propojeny s podélnými příhradovými a doplňkovými prvky, které se sbíhají na koncích ve vrcholovém ocelovém prstenci. Konstrukční prvky jsou zhotoveny z modřínového dřeva, žárově zinkovaných prvků, nerezového a žárově zinkovaného spojovacího materiálu. Kostra je doplněna lanovými táhly, která se podílí na její celkové prostorové stabilitě. Dřevěná kostra je opláštěna modřínovými lamelami a v horní polovině je ochráněna před povětrnostními vlivy membránovou konstrukcí z ETFE fólie, která vytváří „deštník“ nad celou konstrukcí vzducholodě. Nosná dřevěná kostra vzducholodě je ukotvena v požadované výšce k nakloněné ocelové mostovce, která současně tvoří nosný podklad pro vnitřní dřevěnou podlahu vzducholodi. Mostovka je podepřena dvojicí ocelových příhradových sloupů vedených podél fasád uvnitř dvora, které jsou osazené na nově zhotovené pilotové základy. Vykonzolovaná část mostovky zasahující nad část terasy je stabilizovaná v horizontálních směrech ráhnem a lany. Přístup je řešen dvojicí bočních ocelových schodišť. Tělo vzducholodě doplňuje gondola.

Realizační skupina

Architekt projektu

Autoři: Leoš Válka, Martin Rajniš, David Kubík; Spoluautor: Zbyněk Šrůtek

Projektant

Hlavní projektant: Dvořák & partneři; Statika a konstrukce: Zbyněk Šrůtek (dřevo, ocel, ETFE membrána), Pavel Kocourek (ocel), Jana Divíšková (zakládání); Požár: Eva Fajkusová

Dodavatel stavby

Generální dodavatel: STYLBAU, s.r.o.; Hlavní dodavatelé: ELEKTRO MOSEV spol. s r.o., TIMBER DESIGN s.r.o.

Investor

Centrum současného umění DOX

Země umístění stavby

ČR

Umístění díla

Praha

Datum kolaudace

10/2016

Doplňující informace

Základní rozměry vztahující se k dřevěné kostře: délka: 42,13 m, průměr: 9,34 m, nejvyšší bod: 24,22 m, zastavěná plocha: 322 m2, pochozí vnitřní plocha: 161 m2, obestavěný prostor: 2050 m2.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

TIMBER DESIGN s.r.o.

Bydliště/Sídlo společnosti

Havlíčkova 680, CZ 552 03 Česká Skalice

Vztah ke stavbě

spoluautor, projektant, realizační společnost

Webová stránka

Telefon

+420 732 303 693

E-mail

zbynek.srutek@timberdesign.cz

Kontaktní osoba

Zbyněk Šrůtek

Logo/Fotka

Doplňující informace o soutěžícím

Společnost nabízí individuální a komplexní přístup, od základního architektonického a konstrukčního návrhu až po jeho realizaci, který je podložený dlouholetými praktickými zkušenostmi z oblasti dřevěných konstrukcí, o které se může zákazník pevně opřít při realizaci jeho snů provoněných dřevem.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací