Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

1.

Rekonstrukce Tančírny v Račím údolí

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Rekonstrukce Tančírny v Račím údolí

Architektonický popis

Tančírna je samostatně stojící stavba mimo zástavbu v Račím údolí u Javorníka. Slohově spadá do období historismu, secese z počátku 20. století. V letech 1906 - 1907 nechal budovu postavit vratislavský biskup kardinál Georg Kopp podle návrhu stavitele Aloise Utnera. Po stránce výrazu, dispozičního řešení a typologie je Tančírna zcela unikátní a svým významem přesahuje hranice Olomouckého kraje. Budova byla počátkem roku 2012 navržena NPÚ k zařazení do seznamu kulturních památek. Tančírna byla ve velmi zanedbaném stavu a bez výrazné investice hrozil její zánik. Stavba je umístěna uprostřed lesního palouku, který nese zbytky terénních úprav. Jedná se o dvoupodlažní stavbu s mírně sklonitou sedlovou střechou. Uprostřed dispozice druhého podlaží je obloukově zaklenutý sál Tančírny, obepnutý po obvodě dřevěnou pavlačí na konzolách. Ve zděném 1. podlaží budovy je umístěno zázemí pro návštěvníky. Toto podlaží je, s ohledem na mírně svažitý terén z jihozápadní strany, v terénním zářezu a ze strany severní na soklu.

Účel stavby

Po rekonstrukci Tančírna slouží účelům cestovního ruchu. V sále 2. podlaží je prostor pro pořádání kulturních a společenských akcí. Dalším účelem je galerie pro expozice obnovy objektu, propagace kultury, přírody a historie Rychlebských hor a Račího údolí. V 1. podlaží jsou prostory využity jako zázemí pro turisty s kavárnou a prodejním místem propagačních materiálů.

Technický popis

1. podlaží budovy má zděný stěnový systém s dřevěnými trámovými stropy. Stropní trámy jsou odděleny od podlahových trámů 2. podlaží. Tyto podlahové trámy zároveň tvoří základnu pro dřevěný skelet stěn, ochozu a krovu. Ke konstrukci krovu je na spodní straně připojena ramenáty eliptická klenba stropu sálu. Dřevěný skelet ve 2. podlaží je ze tří stran prosklený, zadní stěna je plná a je obložena palubkami. Veškeré viditelné tesařské konstrukce byly opraveny a doplněny v původní profilaci, barevné a povrchové úpravě. Prosklené stěny, dveře a obklady, byly rovněž rekonstruovány a doplněny chybějícím zasklením a dřevěnými prvky. Okna a dveře v 1. podlaží jsou nahrazeny kopiemi původních, s využitím maxima dochovaných prvků. Bylo doplněno chybějící venkovní schodiště v dubovém provedení se stylizovanou balustrádou. V zadní části tančírny je postaven nový zděný trakt, se služebním schodištěm a zázemím pro sál. Přístavek je obložen v přízemí lipovským mramorem a v patře palubkami. V interiéru byla obnovena původní barevnost, včetně malířské výzdoby.

Realizační skupina

Architekt projektu

Sborwitz architekti

Dodavatel stavby

Commodum, spol. s r.o.

Investor

obec Bernartice

Země umístění stavby

ČR

Umístění díla

Račí údolí, k.ú. Javorník

Datum kolaudace

2015

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Obec Bernartice

Bydliště/Sídlo společnosti

60, 79057 Bernartice

Vztah ke stavbě

Investor

Telefon

+420 583 034 125

E-mail

tancirna@bernartice.eu

Logo/Fotka

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací