Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

2.

Grid shell pavilon Matrix

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Grid shell pavilon Matrix

Architektonický popis

Zadáním bylo vytvořit originální konstrukci jako reprezentativní stavbu spojenou s užitnou funkcí – pro účely konání kulturních a společenských akcí, v nově vznikajícím přírodním parku v JZ části areálu společnosti Matrix a.s. v Třebešově. Celodřevěný pavilon jako víceúčelová stavba reaguje na dané místo svou organickou rozvlněnou formou, návštěvníkům se otevírá třemi půlkruhovými vstupy. Konstrukce typu Grid shell (mřížová skořepina) reprezentuje krásu přírodního materiálu – modřínu a jeho nových možností. V podstatě jde o typ lehké konstrukce, základním motivem je dvojitě zakřivený povrch konstrukce s plynulým přechodem fasáda – zastřešení, což umocňuje pocit ladnosti a přirozenosti. Tři vstupy pak celku dodávají vzdušnost a otevřenost, dojem lehkosti podtrhuje sezónní zavěšená průsvitná membrána o ploše 42 m2. Ta slouží jako stínící prvek a ochrana proti dešti. V rámci realizace projektu došlo k osazení celoplošné modřínové terasy a citlivým úpravám parteru – celek tak působí harmonicky a je logicky napojen na okolní komunikace. Konstrukce je osazena RGB LED panely, které jí ve večerních a brzkých ranních hodinách dodávají zvláštní kouzlo.

Účel stavby

Pavilon v areálu společnosti Matrix a.s. je dominantou nově vzniklého přírodního parku a slouží především pro kulturní a společenské akce. Slavnostní otevření nového pavilonu dne 28. 8. 2016 bylo spjato s dožínkovou mší kardinála Dominika Duky, bylo zde také oslaveno 25. výročí společnosti. Výhledově je pavilon vhodný pro pořádání svateb, koncertů, farmářských trhů apod.

Technický popis

Konstrukce je vyrobena z typizovaných modřínových střešních latí (hoblované, mořené) průřezu 3 x 5 cm a délce 5 m. Celková délka přesahuje 1,7 km. Návrh konstrukce vznikl za podpory rakouských kolegů – projektanta a statika s pomocí specializovaného softwaru. Konstrukce Grid shell vzniká formováním plošné čtvercové sítě, která se dokáže tvarovat pomocí pružnosti latí a volným spojům. Konstrukční princip je založen na použití průběžných latí ve dvou směrech, spojených v jejich průsečících. Celkem je v konstrukci osazeno 2 200 hlavních spojů a 550 m nerezového ztužujícího lana.

Realizační skupina

Architekt projektu

Ing. arch. Aleš Vaněk, M.Eng., Ing. arch. Radek Podorský

Projektant

Unizono

Dodavatel stavby

Matrix a.s.

Investor

Matrix a.s.

Země umístění stavby

Česká republika

Umístění díla

Třebešov

Datum kolaudace

8/2016

Skladba konstrukce

Modřínové střešní latě průřezu 3 x 5 cm, kladené ve dvou na sebe kolmých vrstvách, diagonální ztužení pomocí nerezových lan o průměru 6 mm.

Skladba konstrukce - obrázek

Typ konstrukce

Grid shell – laťová mřížová skořepina

Výška objektu

4,7 m

Zastavěná plocha

240 m2

Užitná plocha

205 m2

Objem spotřebovaného dřeva

2,35 m3

Vizualizace díla

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

MATRIX a.s.

Bydliště/Sídlo společnosti

516 01 Třebešov

Vztah ke stavbě

Realizační společnost / Dodavatel

Webová stránka

Telefon

+420 605 528 480

E-mail

vanek.alesvanek@gmail.com

Kontaktní osoba

Ing. arch. Aleš Vaněk, M. Eng.

Logo/Fotka

Doplňující informace o soutěžícím

Matrix a.s. je společnost s 25letou tradicí, která se nejen v divizi Wood snaží posouvat hranice a tvořit zajímavé a novátorské projekty. Výsledkem spolupráce s mladými architekty z experimentálního ateliéru Studia membránové architektury je unikátní konstrukce Grid shell (mřížová skořepina). Konstrukce reprezentativního víceúčelového pavilonu reprezentuje krásu přírodního materiálu a je dominantou nově vzniklého přírodního parku, sloužícího především pro kulturní a společenské akce.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací