Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

12.

Lávka Nový Bor

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Lávka Nový Bor

Popis konstrukce

Návrh lávky byl podřízen vysoké expozici vstupní brány do Lužických hor. Byla zvolena konstrukce, která v maximální míře využívá přírodních, obnovitelných materiálů a svým výškovým řešením umožňuje bezbariérové převedení pěších a cyklistů přes dopravně silně zatíženou komunikaci I. třídy

Lávka je součástí cyklostezky nazvané „Cesta k sousedům“, která propojuje města a obce na obou stranách česko-německé hranice. Situování na předměstí Nového Boru posiluje její význam nejen jako lávky pro dálkovou turistiku, ale i jako bezpečné převedení pěších a cyklistů do příměstské oddychové oblasti.


Realizační skupina

projektant

Projektová kancelář VANER s.r.o.

dodavatel stavby

STRABAG a.s.

investor

Město Nový Bor

Umístění konstrukce

Nový Bor, 473 01

Datum kolaudace

09/2010

Typ konstrukce

Charakter stavby: dřevěná oblouková lávka s mezilehlou mostovkou o pěti polích, střední pole zavěšené.

Doplňující informace o konstrukci

Statické a konstrukční řešení lávky je zajímavé v kombinaci systémů uložení vlastní mostovky. Střední část je zavěšena na táhlech ukotvených na hlavních obloucích. Patky oblouků jsou uloženy na betonových blocích, umožňujících uklonění nosné konstrukce ze svislé roviny. Toto uklonění je výrazným koncepčním architektonickým prvkem mostu. Oblouky jsou zavětrovány systémem táhel a příčníků. V místech přechodu roštu mostovky přes oblouky je realizováno tuhé podepření na úložném příčníku. Spojitý rošt pak plynule přechází na krajní opěry s dalšími podporami krajních polí (forma kyvných stojek šikmených rovněž ve dvou rovinách). Systém tuhých podpor vytváří z mostovky roštový nosník o 5 spojitých polích s rozpětími 7,4 + 7,9 + 21,0 + 7,9 + 7,4 m. Rozpětí hlavního oblouku činí 26,6 m. Šířka průchozího prostoru je 3,0 m, což umožňuje přejezd i malé rolby pro vyfrézování běžeckých stop v zimním období.

Zajímavost o konstrukci

Inovativní je způsob ochrany konstrukce proti vlivu povětrnosti. Dlouhodobá životnost konstrukce spočívá v krytí vodorovných prvků nosné konstrukce nekorodujícím oplechováním, ukrytým pod mostovkou, a obloukových prvků „s obětovanou“ vyměnitelnou dřevěnou krycí deskou, která působí pohledově velmi příznivě. Kromě toho je kladen důraz na konstrukční úpravu detailů z hlediska jejich provětrávání. Životnost lávky je odhadována minimálně na 30–40 let.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Projektová kancelář Vaner s.r.o.

Sídlo společnosti / Bydliště

V Horkách 101/1, 460 07 Liberec 9

Vztah ke stavbě

Projektant

Kontaktní osoba pro veřejnost

Luboš Vaner

Telefon

+420 485 152 532

Email

vaner@vaner.cz

Webová stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Projektová kancelář VANER je soukromá nezávislá společnost založena v roce 1998 se sídlem v Liberci. Nosnou náplní činnosti firmy VANER je navrhování mostních a silničních staveb včetně přidružených profesí. Aktivně se účastníme a spoluvytváříme prostředí v němž žijeme, s prioritou šetrného zasahování do životního prostředí. V oblasti turistického využití Libereckého kraje, nabízíme spolupráci při rozvoji cyklodopravy v regionu a podporu pro strategický rozvoj oblasti Jizerských hor.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací