Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

13.

Lávka Rádlo

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Lávka Rádlo

Popis konstrukce

Turistická lávka „Rádlo“ je navržena tak, aby splňovala kritérium vysoké pohledové expozice brány do Jizerských hor. Konstrukce je okamžitě zapamatovatelná, využívá v maximální míře přírodních materiálů a výškovým zakřivením přiznává naprosto přirozeně tvar odpovídající statickému systému.

Realizační skupina

projektant

Projektová kancelář VANER s.r.o.

dodavatel stavby

Stavby silnic a železnic a.s.

investor

Mikroregion Císařský kámen

Umístění konstrukce

Rádlo u Jablonce nad Nisou, 468 03

Datum kolaudace

08/2004

Typ konstrukce

Charakter stavby je kombinovaná dřevo-lanová cyklistická lávka.

Doplňující informace o konstrukci

Statické a konstrukční řešení lávky nebylo dosud na území ČR realizováno. Nosná konstrukce je navržena jako dvoupólový dřevěný spojitý visutý pás s hlavními nosníky i příčníky z lepeného dřeva. Dřevěná část je uložena na dvojici kabelů z předpínacích lan Monostrand v ochranném protikorozním povlaku. Lana jsou předepnuta silou, která definuje požadovaný geometrický tvar, odpovídající beznapěťovému stavu v dřevěné konstrukci od vlastní tíhy. Vyvozené vodorovné síly jsou z opěr přenášeny do skalního podloží šesticí čtrnáctimetrových skalních lanových kotev. Rozpětí jednotlivých polí je 18 a 36 m, šířka lávky 3 m umožňuje kromě cyklistického provozu průjezd lehké rolby v zimních měsících. Nosníky jsou vyrobeny ve tvaru řetězovky, odpovídajícím konstantní síle v lanech v obou nesymetrických polích.

Zajímavost o konstrukci

Okamžitě po smontování začala být lávka hojně využívána cyklisty i turisty a splnila již v této době účel odstraněním hrubé bodové závady úrovňového křížení turistické trasy se silnicí 1. třídy v nepřehledném úseku silnice. Atraktivně zvolená niveleta lávky vyzývá turisty k překonání silnice nadjezdem, což zdaleka nebývá obvyklé u běžných lávek, kde často volí křižující cestu výdeje minimálního množství energie úrovňovým přejezdem.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Projektová kancelář Vaner s.r.o.

Sídlo společnosti / Bydliště

V Horkách 101/1, 460 07 Liberec 9

Vztah ke stavbě

Projektant

Kontaktní osoba pro veřejnost

Luboš Vaner

Telefon

+420 485 152 532

Email

vaner@vaner.cz

Webová stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Projektová kancelář VANER je soukromá nezávislá společnost založena v roce 1998 se sídlem v Liberci. Nosnou náplní činnosti firmy VANER je navrhování mostních a silničních staveb včetně přidružených profesí. Aktivně se účastníme a spoluvytváříme prostředí, v němž žijeme, s prioritou šetrného zasahování do životního prostředí.V oblasti turistického využití Libereckého kraje, nabízíme spolupráci při rozvoji cyklodopravy v regionu a podporu pro strategický rozvoj oblasti Jizerských hor.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací