Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

6.

Zastávka autobusu Újezd u Boskovic

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Zastávka autobusu Újezd u Boskovic

Popis konstrukce, konstrukční ochrana dřeva

Konstrukce byla navrhována z CLT panelů. Během realizace byly z důvodu dlouhé dodací lhůty nahrazeny biodeskou. Vstup je lemován dřevěnými sloupky profilu 100 mm x100 mm, navzájem spojenými nerezovou tyčí o průměru 10 mm. V ploše zadního panelu je osazeno bezpečností sklo s pískovaným nápisem „ÚJEZD U BOSKOVIC“. V čekárně jsou umístěny dvě lavičky z dřevěných hranolů 90 mm x 50 mm uložených na podpoře kotvené do obvodového panelu a přes ocelový jekl 50 mm x 50 mm x 5 mm do zpevněné plochy ze zámkové dlažby, kladené do štěrkového lože. Povrch dřevěných prvků je ošetřen silnovrstvým lazurovacím lakem.

Inovativní řešení

Většina zastávek v okolí je tvořena strohou kovovou konstrukcí, krytou polykarbonátem. Dřevo, které je použité na této zastávce, jí svojí přirozenou kresbou dodává osobitý vzhled a zcela jinou atmosféru. Zadní stěna doplněná prosklenou plochou propojuje prostor s parkem v pozadí.

Zajímavost o konstrukci

Autobusová zastávka se nachází ve středu obce Újezd u Boskovic. Každý den se tu autobusem dopraví spousta obyvatel, další pak zastávku běžně míjejí při cestě obcí. Dřevo, obnovitelná surovina stárnoucí s časem stejně jako člověk, se tak může nenuceně stát běžnou součástí jejich života.

Umístění konstrukce

Újezd u Boskovic, 680 01

Datum kolaudace

12/2018

Typ konstrukce

Nosná konstrukce stavby je celodřevěná, tvořená dřevěnými nosnými sloupky a trámy, které jsou oboustranně opláštěné biodeskami. Konstrukce je pomocí systémových kotev kotvena do základového pasu z prostého betonu. Střešní krytina je plechová drážková.

dodavatel stavby

K.T.S. – montáže spol. s.r.o.

investor

Obec Újezd u Boskovic

jiné:

Ing. Milan Šimek, Ph.D., Ing. Ilona Janíková s. r. o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Kristýna Janíková

Obec bydliště / sídla společnosti

Újezd u Boskovic, 680 01

Vztah ke stavbě

Autor návrhu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Kristýna Janíková

Telefon

+420 776 148 411

Email

kika.janikova@seznam.cz

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Studentka Mendelovy univerzity v Brně,

3. ročník, obor Nábytek

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací