Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

5.

Turistická lávka pod Vlčím kopcem

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Turistická lávka pod Vlčím kopcem

Popis konstrukce, konstrukční ochrana dřeva

Lávka je uložena na pilíři a břežních podporách. Podpory a pilíř jsou navrženy ze železobetonu, svislé plochy nad základem jsou obloženy kamenným obkladem. Založení pilíře a podpor je skrze základovou desku. Středový pilíř spočívá na šesti mikropilotách, délka piloty je cca 6 m. Levobřežní a pravobřežní podpora spočívá na 4 mikropilotách, délky cca 4 m. Podloží je tvořeno kamennou sutí s říčním sedimentem, který obsahuje i větší balvany, pod tím se nachází štěrkopísčitá výplň koryta a pevné skalní podloží z granulitu.

Inovativní řešení

Jedná se o turistickou lávku pro pěší, která vede přes řeku Oslavu. Stavba je řešena jako oblouková lávka se sklonem max. 12,5 % (cca 7°). Délka lávky mezi bočními závěrnými zdmi je 35,89 m – délka dřevěné nosné části. Lávka je na levém břehu přibližně ve čtvrtině rozpětí podporována pilířem.

Lávka je navržena bez mostních uzávěrů. Na levém břehu lávka přechází do betonového nájezdu (s kamennou dlažbou) se sklonem 12,5 % (cca 7°) a délky 13,2 m. Světlá šířka lávky je 3 m. Nájezd a zpevněná plocha je opatřena dřevěným zábradlím. Na pravém břehu je lávka osazena na betonovou podpěru uloženou do zářezu ve svahu. V místech uložení jsou betonové podpěry a nástupní plochy opatřeny kamennou dlažbou a obrubníky s dřevěným zábradlím. Nosná část lávky – hlavní nosníky jsou z důvodu dopravy na místo stavby rozděleny do dvou obloukových částí – první část délky 15,1 m s poloměrem 123,07 m a druhá část délky 20,93 m s poloměrem oblouku 122,87 m.

Zajímavost o konstrukci

Doprava jednotlivých dřevěných prvků lávky, byla velice komplikovaná a představovala jednu z klíčových operací stavby.

Mezi korytem řeky Oslavy a lesní cestou Annina silnice, která zpřístupňuje danou lokalitu, je výškový rozdíl bezmála 150 výškových metrů.

Celou tuhle trasu musel autodopravce překonat po nezpevněné štěrkodrťové cestě s podélným sklonem přesahujícím v některých místech i 16 % a poloměrem zatáček na hranici 30 metrů.

Celá operace si vyžádala časovou náročnost 8 hodin.

Umístění konstrukce

Kladeruby nad Oslavou, 675 75

Datum kolaudace

08/2018

Typ konstrukce

Konstrukce lávky se skládá ze dvou částí, které jsou přibližně v 1/3 kloubově spojeny. První část je délky 15,10 m s poloměrem 123,07 m a druhá část délky 20,93 m s poloměrem oblouku 122,87 m. Obě části mají totožný konstrukční systém – hlavními nosnými prvky je vždy dvojice nosníků z lepeného lamelového dřeva. Ve spodní části jsou mezi sebou nosníky propojeny ocelovými příčníky, které vynášejí dřevěné podélníky s mostovkou. Mostovka je z fošen z masivního dubového dřeva.

Realizační skupina

projektant

J2L CONSULT, s.r.o.

dodavatel stavby

Agromeli spol. s.r.o.

investor

Lesy České republiky, s.p.

Video

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Lesy České republiky, s.p.

Obec bydliště / sídla společnosti

Hradec Králové, 500 08

Vztah ke stavbě

Investor

Kontaktní osoba pro veřejnost

Mgr. Eva Jouklová

Telefon

+420 725 257 900

Email

eva.jouklova@lesycr.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací