Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

8.

Ekumenická Boží muka

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Ekumenická Boží muka

Popis konstrukce

Stavba byla realizována na místě zaniklého kříže, na křižovatce polních cest, svépomocí dobrovolníků. Vlastním zadáním bylo, aby každý stavební prvek byl i symbolem. Patka, starý mlýnský kámen, představuje opakující se cyklus, boží mlýny – spravedlnost, odkaz našich předků atd. Dřík, sestava 364 akátových kostek – 3D kalendář. Ocelová hlavice pod křížem ve tvaru polokoule v sobě ukrývá darovaný symbol a představuje tajemství na Zemi atd. Otáčení kalendářem je zajištěno ocelovou konstrukcí – trubkou v pouzdře, na kouli. Kotvení do betonu. Celkový rozměr stavby 3 200 mm × 550 mm. Rozměr kostky 50 mm x 50 mm.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Ochrana dřeva obecně:

Mezi sestavou akátových kostek a kamenem je 6 cm mezera. Tím je dosaženo min. 30 cm výšky nad terénem. Průměr mlýnského kamene zajišťuje dostatečnou vzdálenost od případné vzrostlé travní vegetace. Kostky byly před sestavením napuštěny olejem Osmo 420 a počítá se s následnou údržbou pro zachování hydrofobního charakteru. Mezi sestavou kostek a středovou trubkou je vzduchová mezera, provětrávací komín.

Inovativní řešení

Inovativní pojetí lidové sakrální architektury. Inovativní pojetí dřevěné kostky. Jeden den – 24 hodin. Kostka – základna o čtyřech stranách a šesti plochách 4 x 6 = 24. Kostka tedy může znázorňovat jeden den. Díky různým letokruhům a sukům je každá kostka jiná, jako jsou naše dny. Delší neděle. Řada týden, celý dřík rok. Jednotlivé dny v kalendáři vnímáme zleva doprava. Po týdnu (delší neděle) postupujeme na řadu vyššího patra. Posledním dnem je kříž. Dřík s křížem tvoří originální 3D kalendář. Jediná Boží muka, která se otáčí. Na stavbu bylo použito dřevo ze stromu s příběhem, jehož principem je štafeta darovaného stromu na další podobnou stavbu. Celá sestava vertikálně sešroubovaných kostek je volně nasazena na ocelový svěřenec pro možnost rozměrových změn.

Zajímavost o díle / příběh díla

Stavba vznikla z radosti a pro radost, se souhlasem vlastníka pozemku – města Opočna. Věříme, že i město Opočno věnuje strom na další podobnou stavbu a darovaný strom začne propojovat lidi, obce, kraje... Akci organizačně zaštítil neregistrovaný spolek C.O.M., club opočenských mužů, za pomoci dětí a dalších dobrovolníků bez nároku na honorář. Stromy k pokácení poskytla obec Dolní Přím na Královéhradecku v okolí pomníků bitvy z roku 1866.

Na rozcestí se tři cesty rozcházejí, ale také ke kříži scházejí. Tyto cesty symbolicky zosobnili tři kněží různých církví, aby zde 9. 6. 2019 požehnali.

Věž z kostek je asi první stavba každého z nás. Symbolizuje dovednost, hravost, ale i pomíjivost, dočasnost. V dnešním mediálním světě je vše, co má zůstat utajeno, rozkostičkováno. S větším odstupem kostky splývají, z blízka je každá kostka jiná, jako naše dny. Model lidské DNA má také spirálový tvar. Celosvětově lidstvo v kalendáři užívá křesťanský letopočet – datum od narození Ježíše Krista atd.

Umístění konstrukce

Opočno, 517 73
(za městem, místní částí Švamberk, křižovatka polních cest k Semechnicím a Trnovu)

Datum kolaudace

06/2019

Dodavatel stavby

C.O.M. Club opočenských mužů: ocelová konstrukce Petr Lang, pozink a beton Petr Dobýval, lopata, krumpáč, hlava, ruce, nadšení Jan Tošovský, Max Isajev a Martin Dinh, dřevěná konstrukce Michal Jouda , geodetické zaměření původní stavby David Světlík a Jiří Holanec

Investor

Dobrovolníci z C.O.M.u

AUTOR NÁVRHU:

Michal Jouda, technické řešení otáčení ocelové konstrukce: Petr Lang

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Michal Jouda

Obec bydliště / sídla společnosti

Opočno

Vztah ke stavbě

Autor návrhu, projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Michal Jouda

Telefon

+420 774 118 186

Email

michaljouda@seznam.cz

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Autor návrhu je truhlář se zájmem o architekturu.

Soutěžící je oficiální vlastník stavby na pronajatém pozemku pod stavbou. Po zapojení vlastníka pozemku do projektu ,,Štafeta darovaného stromu" mu bude stavba nabídnuta jako dar (jménem dobrovolníků C.O.M.).

Joomla SEF URLs by Artio

2020 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací