Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

8.

Ekumenická Boží muka

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Ekumenická Boží muka

Popis konstrukce

Stavba byla realizována na místě zaniklého kříže, na křižovatce polních cest, svépomocí dobrovolníků. Vlastním zadáním bylo, aby každý stavební prvek byl i symbolem. Patka, starý mlýnský kámen, představuje opakující se cyklus, boží mlýny – spravedlnost, odkaz našich předků atd. Dřík, sestava 364 akátových kostek – 3D kalendář. Ocelová hlavice pod křížem ve tvaru polokoule v sobě ukrývá darovaný symbol a představuje tajemství na Zemi atd. Otáčení kalendářem je zajištěno ocelovou konstrukcí – trubkou v pouzdře, na kouli. Kotvení do betonu. Celkový rozměr stavby 3 200 mm × 550 mm. Rozměr kostky 50 mm x 50 mm.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Ochrana dřeva obecně:

Mezi sestavou akátových kostek a kamenem je 6 cm mezera. Tím je dosaženo min. 30 cm výšky nad terénem. Průměr mlýnského kamene zajišťuje dostatečnou vzdálenost od případné vzrostlé travní vegetace. Kostky byly před sestavením napuštěny olejem Osmo 420 a počítá se s následnou údržbou pro zachování hydrofobního charakteru. Mezi sestavou kostek a středovou trubkou je vzduchová mezera, provětrávací komín.

Inovativní řešení

Inovativní pojetí lidové sakrální architektury. Inovativní pojetí dřevěné kostky. Jeden den – 24 hodin. Kostka – základna o čtyřech stranách a šesti plochách 4 x 6 = 24. Kostka tedy může znázorňovat jeden den. Díky různým letokruhům a sukům je každá kostka jiná, jako jsou naše dny. Delší neděle. Řada týden, celý dřík rok. Jednotlivé dny v kalendáři vnímáme zleva doprava. Po týdnu (delší neděle) postupujeme na řadu vyššího patra. Posledním dnem je kříž. Dřík s křížem tvoří originální 3D kalendář. Jediná Boží muka, která se otáčí. Na stavbu bylo použito dřevo ze stromu s příběhem, jehož principem je štafeta darovaného stromu na další podobnou stavbu. Celá sestava vertikálně sešroubovaných kostek je volně nasazena na ocelový svěřenec pro možnost rozměrových změn.

Zajímavost o díle / příběh díla

Stavba vznikla z radosti a pro radost, se souhlasem vlastníka pozemku – města Opočna. Věříme, že i město Opočno věnuje strom na další podobnou stavbu a darovaný strom začne propojovat lidi, obce, kraje... Akci organizačně zaštítil neregistrovaný spolek C.O.M., club opočenských mužů, za pomoci dětí a dalších dobrovolníků bez nároku na honorář. Stromy k pokácení poskytla obec Dolní Přím na Královéhradecku v okolí pomníků bitvy z roku 1866.

Na rozcestí se tři cesty rozcházejí, ale také ke kříži scházejí. Tyto cesty symbolicky zosobnili tři kněží různých církví, aby zde 9. 6. 2019 požehnali.

Věž z kostek je asi první stavba každého z nás. Symbolizuje dovednost, hravost, ale i pomíjivost, dočasnost. V dnešním mediálním světě je vše, co má zůstat utajeno, rozkostičkováno. S větším odstupem kostky splývají, z blízka je každá kostka jiná, jako naše dny. Model lidské DNA má také spirálový tvar. Celosvětově lidstvo v kalendáři užívá křesťanský letopočet – datum od narození Ježíše Krista atd.

Umístění konstrukce

Opočno, 517 73
(za městem, místní částí Švamberk, křižovatka polních cest k Semechnicím a Trnovu)

Datum kolaudace

06/2019

Dodavatel stavby

C.O.M. Club opočenských mužů: ocelová konstrukce Petr Lang, pozink a beton Petr Dobýval, lopata, krumpáč, hlava, ruce, nadšení Jan Tošovský, Max Isajev a Martin Dinh, dřevěná konstrukce Michal Jouda , geodetické zaměření původní stavby David Světlík a Jiří Holanec

Investor

Dobrovolníci z C.O.M.u

AUTOR NÁVRHU:

Michal Jouda, technické řešení otáčení ocelové konstrukce: Petr Lang

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Michal Jouda

Obec bydliště / sídla společnosti

Opočno

Vztah ke stavbě

Autor návrhu, projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Michal Jouda

Telefon

+420 774 118 186

Email

michaljouda@seznam.cz

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Autor návrhu je truhlář se zájmem o architekturu.

Soutěžící je oficiální vlastník stavby na pronajatém pozemku pod stavbou. Po zapojení vlastníka pozemku do projektu ,,Štafeta darovaného stromu" mu bude stavba nabídnuta jako dar (jménem dobrovolníků C.O.M.).

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací