Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

9.

Sanktusníková věž kostela

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Sanktusníková věž kostela

Popis konstrukce

Krov na sanktusníkové věži kostela Sv. Mikuláše byl již na konci své životnosti a zástupci farnosti chtěli, v rámci rekonstrukce celého krovu kostela, jeho opravu. Po důkladné prohlídce bylo rozhodnuto, že konstrukce krovu bude kompletně nová, a to včetně podlahy, na které je sanktusníková věž uložena. Vypracovali jsme tedy výrobní projektovou dokumentaci krovu, která byla replikou toho stávajícího a odpovídala tvarově a rozměrově venkovním i vnitřním parametrům věže.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Vzhledem ke skutečnosti, že objekt kostela Sv. Mikuláše je kulturní památkou, obrátili jsme se s impregnací nového krovu a bednění na firmu Miloš Holinka –impregnace dřeva, která má velké zkušenosti s impregnací krovů na památkově chráněných objektech. Jako impregnační přípravek byl použit Bochemit Plus bezbarvý.

Inovativní řešení

Pro vyprojektování nové tesařské konstrukce sanktusníkové věže kostela Sv. Mikuláše jsme oslovili p. Jiřího Bartoše z firmy SEMACZ, s.r.o. Ten, pomocí zaměřovacího laserového přístroje Leica, zaměřil stávající konstrukci sanktusníkové věže bez nutnosti ji sejmout dolů. Na základě zaměření provedl návrh tesařské konstrukce sanktusníkové věže v softwaru Sema. Tyto výstupy jsme odsouhlasili a převedli do CNC obráběcího stroje Hundegger, kde byla celá konstrukce vyřezána. Dřevěné prvky jsme převezli na naši výrobní halu ve Svésedlicích, kde jsme hlavní věž postavili, provedli montáž nového bednění a falcované krytiny z měděného plechu. Věž jsme poté naložili jako nadměrný náklad na kamion a převezli do 30 km vzdálené obce Horka nad Moravou. V jednom dni jsme provedli sejmutí staré věže a montáž nové věže.

Zajímavost o díle / příběh díla

Zaměření a návrh tesařské konstrukce pomocí softwaru Sema bez nutnosti sejmutí věže. Vyřezání konstrukce na CNC stroji Hundegger a její montáž pod střechou ve výrobní hale, kde bylo možné dělat v jakémkoliv počasí. Přesun nadměrného nákladu pod kostel a demontáž staré věže a montáž nové věže v jednom pracovním dnu.

VÍCE NA VIDEU ZDE:

Rekonstrukci sanktusníkové věže ocenili i pracovníci Národního památkového ústavu v Olomouci, když zveřejnili článek ve svém Sborníku pro rok 2018.

Umístění konstrukce

Horka nad Moravou, 783 35

Datum kolaudace

12/2018

Realizační skupina

Projektant

Jiří Bartoš

Dodavatel stavby

ROOFS.CZ GROUP a.s.

Investor

Římskokatolická farnost Horka nad Moravou

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

ROOFS.CZ GROUP a.s.

Obec bydliště / sídla společnosti

Olomouc

Vztah ke stavbě

Realizační společnost / Dodavatel

Kontaktní osoba pro veřejnost

Lukáš Kuchařík

Telefon

+420 606 736 651

Email

lukas.kucharik@rcg.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Provádíme opravy historických a památkově chráněných krovů včetně výměny střešní krytiny. Dodáváme kvalitní difúzně otevřené rámové dřevostavby z KVH profilů a moderní roubenky z BSH profilů.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací