Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

18.

Dům na hraně

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Dům na hraně

Cílový zákazník

Bydlení pro mladé

Architektonický popis

Celý objekt je umístěn na severovýchodní straně parcely a půdorysně řešen tak, aby byla vytvořena klidová zóna na jihozápad, která navazuje z hlediska účelu na sousední pozemky. Osazení do terénu respektuje stávající sklon, nebudují se žádné násypy a celá hmota domu kopíruje sklon pozemku, tj. směrem k severu se dům zmenšuje a vytváří tak pocit padajícího kvádru. Hlavní vstup do domu je navržen z obslužné komunikace, která je zakončena pod přesahem objektu, který vytváří kryté stání pro osobní automobil. Vstup je koncipován přes suterén objektu, kde je navržena technická místnost a sklad zahradního nábytku a nářadí. Po kastlovém schodišti, které slouží zároveň jako úložný prostor, je umožněn přístup do ostatních podlaží. První patro je dizpozičně řešeno jako samostatná bytová jednotka, která je propojena s terasou a zadní zahradou. Druhé patro je určeno pro přechodné obyvatele domu, tj. návštěvy a potomstvo, které po studiích půjde vlastní cestou.

Účel stavby

Dům je určen pro mladou rodinu s dětmi

Technický popis

Objekt je navržen v pasivním standardu. Suterénní část je navržena ze železobetonu a keramických dutinových cihel a zateplena polystyrenem o tl. 200 mm. Nadzemní část prvního patra je z části zděná a z části tvořena masivními křížem lepenými dřevěnými deskami (CLT). Poslední druhé patro je tvořeno pouze CLT deskami. Zateplení prvního a druhého patra je realizováno v tl. 400 mm do roštu tvořeného Steico nosníky a KVH profily. Dům je hmotově řešen tak, že převislá část je navržena jako lehká dřevostavba zatímco, protiváhu tvoří ŽB suterén se zděnou částí prvního patra. Konzolu vynáší 4x IPE 300. Fasáda je řešena jako odvětrávaná z cementovláknitých desek.

Realizační skupina

Architekt projektu

Václav Röder

Projektant

Lucie Rohelová

Typ konstrukce

CLT panely, zděná konstrukce

Zastavěná plocha

142 m2

Užitná plocha

190 m2

Počet obytných podlaží

2

Spotřebované dřevo

40 m3

Součinitel prostupu tepla

0,1 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Lucie Rohelová, Václav Röder

Bydliště/Sídlo společnosti

Kpt. Jaroše 1350, 753 01 Hranice

Telefon

+420 777 597 393

Email

lucie.rohelova@seznam.cz

Kontaktní osoba

Lucie Rohelová

Logo/Fotka

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací