Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

7.

Modřínový dům

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Modřínový dům

Cílový zákazník

Multifunkční objekt

Architektonický popis

Stavba multifunkčního domu je obdélníkového půdorysu, výškově a výrazem fasády rozčleněna do tří hmot, které přirozeně reagují na svažitý terén staveniště. Střešní plášť tvoří pomyslně jakousi zelenou kru, vyzdviženou z původní louky, podporovanou trámovím pultové střechy, na kterou je výhled z blízkého hřbitova. Díky tomuto řešení střechy a rozčlenění fasády na modřínové obkládané a omítané plochy dojde ke splynutí nového plošně rozsáhlého objektu se svým okolím. Jižní, hlavní fasáda je orientována směrem na Lipenské jezero, na které je z terasy a panoramatického okna obýváku nádherný výhled.

Účel stavby

Funkčně je stavba rozčleněna do tří hlavních funkcí: rodinné bydlení majitele v nejhlubší části parcely, servis jachet a prodejna jachtařských doplňků a dva apartmány pro krátkodobé bydlení umístěné při vjezdu. Tyto funkční celky se promítají i do výrazu budovy jako celku bydlení: modřínový obklad, servisní prostory, omítané plochy.

Technický popis

Po technické konstrukční stránce je navržena dřevostavba s podélným nosným systémem podporující dřevěnou pultovou střechu. Pouze konstrukce oddělující výrobní část od bydlení jsou z požárních důvodů navrženy jako zděné z keramických tvarovek a hlavní sloupy dílny jsou železobetonové. Založení stavby je plošné na základových pasech a patkách. Snahou investora i projektanta bylo využití co nejvíce materiálů na bázi dřeva. Byla proto zvolena difúzně otevřená skladba stěny, která využívá izolací na bázi dřeva a dřevoštěpových desek na interiérové straně, které mají funkci parobrzdy a ztužení sloupkové konstrukce z KVH profilů. Jako nosič omítky ze strany interiéru byly použity dřevovláknité desky z exteriéru. Z požárních důvodů musela být u kontaktního zateplovacího systému použita izolace z minerální vlny. Tepelná izolace střechy je z extrudovaného polystyrénu, izolace podlah je pak z pěnového polystyrénu.

Realizační skupina

Architekt projektu

Ing. Stanislav Mikeš, Ing. arch. Martin Špiller

Projektant

Ing. Stanislav Mikeš, Ing. arch. Martin Špiller

Typ konstrukce

Podélný stěnový rámový systém z KVH profilů doplněn příčnými ztužujícími stěnami.

Zastavěná plocha

734 m2

Užitná plocha

537 m2

Počet obytných podlaží

1

Spotřebované dřevo

91 m3

Součinitel prostupu tepla

0,145 W/m2K

Energetické zařazení budovy

B

Doplňující informace

Dílo je v současné době v realizaci Jaroslav Koudelka, e-mail: jaroslav.koudelka@atlas.cz.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Ing. Stanislav Mikeš, Ing. arch. Martin Špiller

Bydliště/Sídlo společnosti

Lipová 1332, 665 01 Lipová

Webová stránka

Telefon

+420 776 204 037

Email

st.mikes@post.cz; m.spiller@email.cz

Kontaktní osoba

Ing. Stanislav Mikeš

Logo/Fotka

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací