Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

20.

Dům v sadu

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Dům v sadu

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Doplňující informace o účelu stavby

Pasivní dřevostavba citlivě umístěná do vzrostlého jabloňového sadu. Dům je odtržen od svažitého terénu a vyvýšenou terasou na jihozápadě nabízí pohled na pastviny v krajině.

Architektonický popis

Dům pro mladý pár bude zasazen do malebné krajiny jabloňového sadu na okraji malé obce, nedaleko Mnichova Hradiště. Je navržen jako jednoduchá, jednopodlažní, hranolovitá hmota. Vztahuje se ke svému okolí materiály povrchů (dřevěný obklad, zelená střecha) i „odtržením" od terénu a nabízí daleké výhledy na okolní pastviny. Orientace je zvolena s drobnou odchylkou podélné osy Z-V od jihu, aby se maximalizovalo množství solárních zisků jižními prosklenými plochami. To je plně v souladu se zadáním investorů – pasivním domem, využívajícím moderní technologie pro zajištění maximálního pohodlí a energetické nenáročnosti při jeho budoucím užívání. Proti přehřívání interiéru je počítáno s osazením předokeních žaluzií. Výrazným prvkem bude skladovací a dílenský přístavek, který zároveň přesazenou střechou přikryje parkovací stání. Vzdálené výhledy bude možno pozorovat z posezení navrženého pod pergolou na jihovýchodním rohu fasády.

Technický popis

KONSTRUKČNÍ ŘEŠENÍ: dům je navržen jako dřevostavba se založením nad terénem na základových patkách na provětrávané, vzduchové mezeře (crawl space). Konstrukce ploché střechy i obvodových stěn bude z dřevěných I-nosníků. Přístavba bude taktéž tvořena dřevěnou konstrukcí založenou na základových patkách a pasech. ENERGETICKÁ KONCEPCE: rodinný dům je navržen jako pasivní, čehož je dosaženo vhodnými skladbami obalových konstrukcí, orientací a velikostí oken a technickým zařízením. Použitá tepelná izolace je foukaná celulóza ve stěnách, v podlaze a ve střeše v tloušťce 400 – 450 mm. Okna jsou zasklena izolačními trojskly s vysokým solárním faktorem g = 62 %, součinitel prostupu tepla okny Uw max 0,8 W/m2K. Dům je vybaven kompaktní jednotkou, která je hlavním zdrojem tepla a zajišťuje ohřev teplé vody a řízené větrání s rekuperací. Dalšími prvky koncepce je akumulace a využití dešťové vody, použití osvětlení na bázi LED, možnost instalovat fotovoltaické panely pro vlastní výrobu elektrické energie.

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Michal Širmer

Projektant

Ing. Jiří Čech

Typ konstrukce

Dřevostavba z I-nosníků založená nad terénem (Crawlspace).

Skladba konstrukce

Pohledové CLT panely, foukaná celulóza, I-nosníky, difúzně otevřené desky, dřevěný fasádní obklad na roštu.

Zastavěná plocha

150 m2

Užitná plocha

125 m2

Počet obytných podlaží

1

Objem spotřebovaného dřeva

6,1 m3

Součinitel prostupu tepla

0,10 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A

Popis dispozice

Dispozice domu je řešena dominantní hmotou obývacího pokoje, rozdělující dům na dvě samostatné části, vybavené separátními koupelnami a toaletami. Vše je doplněno o minimalizované technologické a skladovací zázemí.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

100PASSIVE

Bydliště/Sídlo společnosti

Příbram

Telefon

+420 736 705 155

E-mail

jiri.cech@email.cz

Kontaktní osoba

Jiří Čech

Logo/Fotka

Doplňující informace o soutěžícím

Jsme ateliér zaměřený na projektování staveb v pasivním standardu. Zásadní je pro nás stavebník, kontext prostředí, konstrukční a uživatelská smysluplnost staveb.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací