Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

19.

CONCEPT HOUSE

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

CONCEPT HOUSE

Účel stavby

Bezbariérové bydlení

Doplňující informace o účelu stavby

Hlavním tématem projektu je problematika udržitelné výstavby. Jde o přízemní dřevostavbu, která během své životnosti spotřebovává minimální množství energie a pitné vody na provoz. Cílem projektu bylo s pomocí současných znalostí a technologií vytvořit rodinný dům, který by byl energeticky soběstačný a také environmentálně vyspělý. K zajímavostem projektu domov+ patří zejména propojení pasivního domu se zimní zahradou a také využití přírodního způsobu čištění odpadní vody.

Architektonický popis

Obytná část je objemově kompaktní – odpovídající zásadám pro navrhování energeticky úsporných staveb. Stavba je orientována a otevřena na jižní a na západní stranu. Barevná a materiálová koncepce exteriéru je založena na propojení přírodních materiálů. Hlavní hmota objektu má dřevěnou provětrávanou fasádu, tmavě šedá dřevěná okna s izolačními trojskly a plochou vegetační střechu. Výrazným architektonickým prvkem je masivní prosklení jižní části, díky kterému vznikla zimní zahrada propojující interiér s exteriérem. Fasáda zahradního domku se shoduje s dřevěnou fasádou hlavní obytné části.

Technický popis

Dům je založen na základové železobetonové desce izolované granulátem z pěnoskla. Obálka domu je tvořena klasickým systémem Two by Four z trámků 60/120 mm, které pomocí OSB příložek vytváří dutinu šířky 400 mm a zároveň vynáší venkovní fasádu. Prostor mezi trámky je vyplněn foukanou celulózou, která brání přehřívání a promrzání obvodové stěny. Mezi nevýhody dřevostaveb patří horší tepelná akumulace a akustika. Z tohoto důvodu je navrženo založení na základové desce. Tomuto druhu založení, kdy je tepelná izolace pod ŽB deskou, se hmota betonu dostane do styku s interiérem a výrazně zlepšuje tepelnou setrvačnost objektu. Vnitřní dělící příčky jsou vyzdívány z nepálených cihel, na které je nanesena jemná hliněná omítka. Tato konstrukce zlepšuje akumulační schopnosti dřevostavby, pomáhá regulovat vlhkost uvnitř stavby a také zlepšuje akustický komfort.

Realizační skupina

Projektant

Ing. Michal Mázl

Typ konstrukce

Fošinková konstrukce

Skladba konstrukce - obrázek

Zastavěná plocha

245 m2

Užitná plocha

193,7 m2

Počet obytných podlaží

1

Objem spotřebovaného dřeva

21,39 m3

Součinitel prostupu tepla

0,094 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A+

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

domov+

Bydliště/Sídlo společnosti

Nádražní 1000, Dubňany 696 03

Webová stránka

Telefon

+420 737 908 191

E-mail

info@domovplus.cz

Kontaktní osoba

Michal Mázl

Logo/Fotka

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací