Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

16.

Bytový dům Patnáctka - Týnec n. L.

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Bytový dům Patnáctka - Týnec n. L.

Účel stavby

Bytový dům

Popis stavby

Bytový dům se 6 bytovými jednotkami, zázemím a zahradou je situován na nároží pozemku na místě stávajícího objektu v havarijním stavu. Architektonické řešení navazuje na charakter původního objektu v uzavřeném dvoře lemovaném starými kamennými zdmi a na tvarosloví okolních staveb.
Budova má obdélníkový půdorys s výraznou sedlovou střechou. Bytový dům je navržen s otevřenou pavlačí a schodištěm na severní straně a je částečně podsklepen. Důraz je kladený na využití zahrady a jejího přirozené propojení s domem a zázemím.

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Zuzana Novosadová, Ing. Tomáš Krupa/Symbiosa – ateliér architektů

Umístění stavby

Týnec nad Labem, 281 26

Typ konstrukce

Těžký dřevěný skelet (konstrukční sytém ATREA optimalizovaný pro výstavbu energeticky pasivních budov).

Zastavěná plocha

214 m2

Užitná plocha

253 m2

Počet podlaží

2

Součinitel prostupu tepla

0,12 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A (parametry Nová zelená úsporám)

Doplňující informace o stavbě

Při návrhu byl kladen důraz na vysokou kvalitu vnitřního prostředí, udržitelnost a minimalizaci negativních dopadů stavby na životní prostředí . Jedná se o moderní skeletovou dřevostavbu s difúzně otevřenou skladbou obvodových konstrukcí v energeticky pasivním standardu. Ve značné míře jsou využity přírodní obnovitelné a recyklované materiály (dřevo, desky na bázi dřeva, dřevovlákno, celulóza apod.). Objekt bude vytápěn teplovodním stropním otopným systémem. Pro provoz domu budou přednostně využívány obnovitelné zdroje energie (fotovoltaika cca 10kWp, tepelné čerpadlo). Akumuace tepla a příprava TUV je zajištěna integrovaným zásobníkem tepla. Do budoucna je uvažováno i s doplněním bateriemi, sdíleným elektromobilem, malou větrnou elektrárnou a nouzovým zdrojem energie. Větrání objektu bude zajištěno centrální jednotkou s rekuperací tepla. „Šedá“ voda bude využita pro splachování WC a dešťová na zálivku zahrady. Je uvažováno i s rekuperací odpadního tepla ze sprch.

Zajímavost o stavbě

Bytový dům je navržen v kontextu celkového řešení lokality "Podhrádí". Provozně bude navazovat a doplňovat Dům pro seniory (ve výstavbě, plánované dokončení 2018). Celková koncepce lokality, je vedena snahou o jednoduché, funkční a kultivované řešení respektující krajinný ráz a historický kontext místa. Velký důraz je kladen na komfort a kvalitu vnitřního prostředí, trvalou udržitelnost, nízkou energetickou náročnost, ohleduplnost k životnímu prostředí, sociálně-ekonomické aspekty a osvětu.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

ATREA s.r.o. | DOMY ATREA

Sídlo společnosti / Bydliště

Jablonec nad Nisou

Kontaktní osoba pro veřejnost

Petr Dusil

Telefon

+420 608 644 650

E-mail

domy@atrea.cz

Webová stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Navrhujeme a stavíme zdravé, komfortní, energeticky úsporné a ekologické dřevostavby. Pod značkou DOMY ATREA poskytujeme komplexní služby v oblasti výstavby nízkoenergetických, pasivních, nulových a plusových domů, od poradenství a osvěty přes individuální architektonický návrh a zpracování projektové dokumentace, po realizaci stavby ve vlastním certifikovaném stavebním systému. V souboru 13 pasivních domů v obci Koberovy (Český ráj) provozujeme VZOROVÝ DŮM (prohlídky a individuální konzultace).

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací