Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

9.

Dům jižního slunce

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dům jižního slunce

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Pasivní dům je řešen jako jednopodlažní, obdélníkového tvaru s plochou zelenou střechou s přesahy. Daná střecha překrývá i garáž a kryté stání na severní fasádě obytné části. Jižní část pozemku bude sloužit jako zahrada investorů. V zahradě je navržen zahradní objekt, doplňující funkčnost zahrady. Terasa u jižní fasády je doplněna koupacím jezírkem.

Dům je navržený jako dům pro rodinu s odrostlými dětmi, kdy dětské pokoje jsou navrhovány spíše jako pokoje pro hosty.

Inovativní řešení

Nosné prvky stěn rodinného domu navrhujeme z masivních dřevěných panelů DEKPANEL D tloušťky 81 mm. Uloženo na purenit. Vnější izolaci stěn předpokládáme dřevovláknitou, v interiéru navrhujeme dřevovláknitou izolací v předstěně se sádrokartonovými deskami. Konstrukce bude řešena jako difúzně otevřená s dřevěným vertikálním obkladem ze sibiřského modřínu. Parotěsnou rovinu tvoří DEKPANEL.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Nejprve byla vypracována varianta, která reflektovala investorův požadavek na zimní zahradu – vznikla terasa zapuštěná do hmoty. Toto řešení však vycházelo energeticky i ekonomicky nevýhodně, proto byl koncept radikálně přepracován a terasa přesunuta zcela do exteriéru. 

Nejvíce si dům bude užívat paní majitelka, která pracuje převážně z domova. Zajímavým požadavkem bylo napojení pracovny na obývací pokoj a možnost sledování TV jako kulisy.

Feng-shui v tomto případě výrazně napomohlo s barevným řešením interiéru a celkovou harmonizací prostoru. Podle FS se jedná o dům vody – tématem domu bude cesta, osud, plynutí života a času. Patří k tomu i cestování a plánování. S vodou souvisí kariéra a úspěch. V době návrhu bylo možné ovlivnit směr přípojky vody, zvolili jsme směr „hojné vody“, která přináší do domu štěstí, hojnost a požehnání. Dům se odráží v hladině zahradního jezírka, to je umístěné v poloze tzv. primárního paláce.

Typ dřevostavby

konstrukce z vrstveného masivního dřeva (CLT, ...)

Zastavěná plocha

355,49 m2

Užitná plocha

318,03 m2

Počet podlaží

1

Součinitel prostupu tepla

0,119 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A

Způsob vytápění a ohřevu vody

Kompaktní jednotka Nilan Compact K – aktivní rekuperace s ohřevem TUV, zásobník 180 l, aktivní chlazení.

Elektrické podlahové vytápění.

V koupelnách: topné žebříky s el. patronou / sálavý panel s držákem na ručníky.

Realizační skupina

Architekt

ARCHCON atelier, s.r.o.

Jiné

Ing. Irena Truhlářová, Ing. Kateřina Šoulová, Ing. arch. Martin Valášek / ARCHCON atelier, s.r.o. | Feng-shui – Ing. arch. Tereza Svobodová | Energetika – Porsenna, o.p.s.

Video

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

ARCHCON atelier, s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 6

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Irena Truhlářová

Telefon

+420 776 725 259

E-mail

irena.truhlarova@archcon.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Společnost ARCHCON atelier se specializuje zejména na architektonické a projektové služby v oboru pasivních a nízkoenergetických dřevostaveb pro bydlení a občanskou vybavenost. Těžiště tvorby tvoří individuální projekty prémiových staveb s konstrukcemi podle přání, potřeb a rozpočtu investora. Usiluje o ekologickou architekturu, proto mezi oblíbené materiály patří dřevo, výrobky na jeho bázi a přírodní tepelné izolace.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací