Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

8.

Dům v srdci lotosu

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dům v srdci lotosu

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Pasivní dům jednoduchého obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou. Respektuje místní ráz krajiny a zástavby. Doplňující objekty navrhujeme jako jednoduché hmoty s plochou střechou. U těchto střech navíc počítáme s extenzivní zelení, která je ještě více propojí s přírodou na pozemku.

V domě nalezneme mimo jiné i relaxační místnost (meditační) s výhledem do krajiny a prostor masérny s výhledem do zenové předzahrádky.

Inovativní řešení

Nosné prvky stěn rodinného domu jsou navrženy z masivních dřevěných panelů DEKPANEL D tloušťky 81 mm. Uloženo na purenit. Vnější izolaci stěn předpokládáme dřevovláknitou, v interiéru navrhujeme dřevovláknitou izolací v předstěně se sádrokartonovými deskami. Konstrukce bude řešena jako difúzně otevřená s dřevěným vertikálním obkladem ze sibiřského modřínu. Parotěsnou rovinu tvoří DEKPANEL.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Feng-shui určovalo celou dispozici domu a také se jím řídil návrh interiéru. Paní investorka pracuje doma, a proto se hledala nejvhodnější poloha pro její pracovní místo. Dále bylo také důležité nalézt nejvhodnější umístění pro relaxační místnost – to určilo velmi netradiční polohu schodiště na fasádě, kde bychom spíše očekávali prosklení a okna obytné místnosti. A právě díky této poloze schodiště je vytvořen originální prvek v interiéru, do kterého je zakomponovaná knihovna. Schodiště má tak pro celý obytný prostor přidanou hodnotu.

V návrhu jsou také zohledněni čtyřnozí mazlíčci. Součástí rodiny jsou dvě kočky, pro které je v návrhu důmyslně zakomponované kočičí WC přístupné pro kočky z obýváku a servisně ze zádveří.

Dřevěný ornament na fasádě vyznačuje symbol rodiny.

Tyrkysová barva, která se prolíná celým interiérem je promítnuta i do vstupních dveří, které svou výraznou barvou oživují fasádu.

Splaškové vody v domě budou likvidovány v kořenové čistírně.

Typ dřevostavby

konstrukce z vrstveného masivního dřeva (CLT, ...)

Zastavěná plocha

198,55 m2

Užitná plocha

166,44 m2

Počet podlaží

2

Součinitel prostupu tepla

0,160 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A

Způsob vytápění a ohřevu vody

Kompaktní jednotka Nilan – aktivní rekuperace s ohřevem TUV, zásobník 180 l, aktivní chlazení.

Elektrické podlahové vytápění.

V koupelnách: topné žebříky s el. patronou / sálavý panel s držákem na ručníky.

Realizační skupina

Architekt

ARCHCON atelier, s.r.o.

Jiné

Ing. Irena Truhlářová, Ing. arch. Šárka Trousílková / ARCHCON atelier, s.r.o. | Feng-shui – Ing. arch. Tereza Svobodová | Energetika – Porsenna, o.p.s.

Video

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

ARCHCON atelier, s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 6

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Irena Truhlářová

Telefon

+420 776 725 259

E-mail

irena.truhlarova@archcon.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Společnost ARCHCON atelier se specializuje zejména na architektonické a projektové služby v oboru pasivních a nízkoenergetických dřevostaveb pro bydlení a občanskou vybavenost. Těžiště tvorby tvoří individuální projekty prémiových staveb s konstrukcemi podle přání, potřeb a rozpočtu investora. Usiluje o ekologickou architekturu, proto mezi oblíbené materiály patří dřevo, výrobky na jeho bázi a přírodní tepelné izolace.

2023 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací