Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

6.

Dům Radčice

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dům Radčice

Účel stavby

Stavba pro rekreaci

Popis stavby

Rodinný dům v Radčicích naplno využívá skutečně výjimečně krásné přírodní scenérie jižního svahu zeleně a dalekých výhledů, a proto má v obytných prostorech prosklené stěny na východ, jih i západ. Ovšem s tím, že žaluzie na východní a západní straně vytvářejí v létě dokonalé stínění. V interiéru jsou dále doplněny textilní silné závěsy, které mohou vytvořit intimnější prostředí a zlepšují tepelnou a akustickou pohodu. Pro uzavírání velkých prosklených stěn je možno užít tzv. shadow boxů, izolačních desek vkládaných do dřevěných rámů pevného prosklení.

Inovativní řešení

Rodinný dům v Radčicích má svá specifika. Tím hlavním je umístění na velmi prudkém svahu na jih. Objekt je jen částečně pevně připojen k terénu na severní straně a celé střední těleso stavby je neseno ocelovým prostorovým rámem. Převážně dřevěná stavba má v této spodní části ocelový rám proto, aby v zimních podmínkách nemohlo dojít k porušení a deformaci této části stavby. Dům je koncipován tak, aby dřevěné části byly ochráněny, a proto má ve dvou úrovních (na střeše a u podlahy 2. NP) skleněné vykonzolované ochranné stříšky, které zásadním způsobem prodlužují životnost stavby.

Koncepce architektury pracuje s některými posuvnými prvky – jako jsou např. dvojice stínících žaluzií posouvaných po závěsných drahách před východní a západní fasádou.

Typ dřevostavby

TWO BY FOUR

Umístění stavby

Radčice, 468 22

Energetické zařazení budovy

B

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Huť architektury Martin Rajniš / Martin Rajniš, Tomáš Kosnar

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 1

E-mail

hutarchitektury@gmail.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací