Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

5.

Teamakers Guest House

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Teamakers Guest House

Účel stavby

Retreat centrum, produkce čajových směsí

Popis stavby

Naším zadáním bylo přijít s odpovědí na rozšíření unikátní rodinné farmy produkující jedinečné čajové směsi. Tato farma má nyní útočiště v krásné stodole z první poloviny 19. století, ležící v hlubokých lesích Lotyšska, nedaleko jezera Bezdibené. Výchozím požadavkem bylo vytvořit zde ubytování pro 6 osob se zázemím, prostory pro sušení a balení čaje, místo pro semináře, workshopy a další společenské události. Náš návrh vkládá novou hmotu do nitra stodoly, kterou snadno zateplíme.
Tím vytvoříme cestu pro ubytování a zároveň uchováme obálku stávající stodoly a tím i hodnotu a ducha celého místa.

Inovativní řešení

Náš návrh formují materiály, které jsou ekologické, recyklovatelné a dostupné jak logisticky, tak ekonomicky. Hlavním používaným materiálem v této lesem obklopené stavbě je dřevo. Dřevo pro účel naší stavby hraje významnou roli. Díky svojí hygroskopicitě pomáhá v interiéru udržovat vyváženou vlhkost a zlepšuje tak kvalitu vzduchu. Hlavní konstrukční systém vkládané hmoty je složen z dřevěných rámů, které současně podporují stávající krov stodoly. V otevřeném prostoru stodoly tyto podporující rámy pokračují a umožňují zde uspořádat a definovat variabilitu dispozice. Vyvinuli jsme zde nové tvarosloví štítů stávající stodoly, skládající se z dřevěných lamel a polykarbonátu, což poskytuje přístup světla a proudění čerstvého vzduchu. Dřevo také pozitivně působí na psychický stav člověka. Naším návrhem se snažíme ukázat, že dřevo je zde mnohem víc než jen konstrukční prvek a že nás chrání.

Typ dřevostavby

dřevěná rámová konstrukce

Energetické zařazení budovy

B

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

David Král, Ondřej Kurečka

Obec bydliště / sídla společnosti

Brno

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ondřej Kurečka

Telefon

+420 604 575 701

E-mail

175627@vutbr.cz

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací