Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

12.

RD Jóga Centrum

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

RD Jóga Centrum

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Jedná se o kombinaci masivní dřevostavby a systému 2 by 8 o dimenzi 4 cm x 16 cm. Krychlová část je řešena jako roubená konstrukce. Hlavním konstrukčním prvkem je zde dřevo – borovice. V obvodových stěnách je zakomponován velký poměr prosklených ploch. Stavba bude sloužit jako rodinný dům. Ve 2. NP se nachází otevřený prostor, který je určen ke cvičení jógy, případně jiným společenským aktivitám. Z tohoto prostoru je zpřístupněna sluneční terasa, která bude sloužit k odpočinku a meditaci.

Inovativní řešení

Inovativní řešení této stavby spočívá v konstrukčním systému. Samotná střešní konstrukce je díky kombinaci kleštin, pozednic a vaznic samonosná a díky velkým přesahům zajišťuje dostatečnou konstrukční ochranu obálky budovy. Průběžné sloupky ve štítových stěnách zajišťují stabilitu konstrukce a umožňuji nadměrné rozměry prosklených ploch v těchto štítech. Kombinace systému 2 by 8, roubení a viditelné tesařské konstrukce krovu působí dojmem moderní stavby s tradičními řemeslnými prvky.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Počátek tohoto projektu byl poněkud nejistý. Mělo se jednat o prostor určený ke cvičení jógy a podobným společensko-sportovním aktivitám s bytovou jednotkou. Postupným vývojem studie jsme dospěli ke konceptu rodinného domu a zázemí určeného pro rodinný život, nacházejícího se v přízemí objektu. Otevřený prosluněný prostor, který těmito prosklenými plochami směřuje východním a západním směrem, je určen ke cvičení. Odpočinkovou částí domu je pak sluneční terasa, která na tento prostor navazuje. Tato terasa je primárně určena k meditaci po cvičení. Interiér celého objektu dodržuje základní zásady Feng-šuej. Nekonečný světelný prostor je zde samozřejmostí. Interiér působí jako velký otevřený prostor, který je vzdušný a prosluněný. Exteriér objektu dodržuje čisté linie s velkým množstvím odpočinkových ploch.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Žďár nad Sázavou – Malé Hrázky, 591 01

Zastavěná plocha

137,925 m2

Užitná plocha

179,88 m2

Počet podlaží

2

Objem spotřebovaného dřeva

31,12 m3

Součinitel prostupu tepla

0,25 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A

Způsob vytápění a ohřevu vody

Objekt bude vytápěn podlahovým vytápěním AL-PEX, které bude napojeno na tepelné čerpadlo NORDline WWBC-9,5 H-B/P. Doplňkovým zdrojem tepelné energie budou krbová kamna Romotop EVORA 01 keramika. Zásobu TUV bude zajišťovat bojler Dražice OKCE 160.

Realizační skupina

Architekt

VONEŠ – STAVBY s.r.o.

Projektant

Ing. Filip Harvánek

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Filip Harvánek

Obec bydliště / sídla společnosti

Olší – Doubravník

Kontaktní osoba pro veřejnost

Filip Harvánek

Telefon

+420 773 875 250

E-mail

filipharvas@centrum.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Zabývám se projekční činností dřevostaveb, zděných staveb a staveb s co nejmenším environmentálním vlivem na okolí.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací