Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

7.

Nástavba a revitalizace rodinného domu

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Nástavba a revitalizace rodinného domu

Obecný popis

Podkroví je navrženo jako dřevostavba s pultovou střechou, konstrukčně se jedná o dvoutrakt s nosnými obvodovými konstrukcemi a středním nosným trámem uloženým na sloupcích nad střední nosnou zdí stávajícího objektu. Obvodová konstrukce je navržena z msivních panelů vrstveného masivu (CLT cross laminated timber) s laťováním pro kotvení tepelné izolace. Obklad je proveden z deskových materiálů přip. z falcované krytiny. Střecha je navržena z Ti-zn krytiny. Vnitřní dělící konstrukce budou z SDK / porobetonových tvárnic pro minimální přitížení stávající konstrukce. Podlaha bude provedena kombinací suché stavby (deskové materiály a tep. izol) a roznášecí desky na vyrovnaném podkladě z lehčené bet mazaniny na stáv. stropních panelech. Na jižní fasádě podkroví jsou navrženy vnější stíníci žaluzie / lamely. Propojení stáv. Obytných prostor 2NP bude zajišťovat schodiště s dřev. stupni v prostoru ob. pok. 2np, které povede otvorem ve stropě vytvořeném odstraněním strop. Panelu v JV rohu. Objekt bude napojen na stávající inž. sitě v RD, podkroví bude vybaveno řízeným větráním s rekuperací tepla a osazením chladících jednotek do všech obyt. místností. Chladící výměníkové kondenzační j.

Architektonický popis

Nástavba podkroví navazuje na tvarově jednoduchý objem stávajícího RD kompaktní hmotou s pultovou střechou s lokálním zkosením. Pultová střecha reaguje na orientaci objektu ke světovým stranám a pozemku, tak, že je spádována od jihu k severu. Na jižní fasádu směřující do zahrady jsou orientovány dva dětské pokoje, na severní a západní stranu pak ložnice rodičů. Na jižní fasádě podkroví jsou navrženy vnější stínící lamely před okny dět. pokojů. Pracovna v podkroví je v severovýchodním rohu. Podkroví je přístupné dřevěným schodištěm z prostoru navrženého obývacího pokoje v 2NP, schodiště je provedeno v prostupu po odstranění stávajícího stropního panelu v JV rohu ob. pokoje. Součástí stavebních úprav je také zazdění zábradlí balkonu v 1np, osazení okna na schodišti v severní fasádě – nahrazení luxferové stěny, zvětšení ob. pokoje 2np o prostor stáv. balkonu a kompletní zateplení objetu.

Technický popis

Dům postavený svépomocí mezi lety 1977 – 1979 ze škvárobetonových panelů se stal, stejně jako jeho sourozenci, terčem mnoha odborných diskuzí. Vysoká koncentrace radonu ve škvárobetonu ostatně vedla až k vytvoření prvních vyhlášek a zákonů orientovaných na tuto problematiku. V 90. letech byl tak dům opatřen řízeným větráním s rekuperací tepla, která problém vyřešila. Po roce 2010 se majitelé rozhodli v revitalizaci domu pokračovat stavbou podkroví. Podkroví je navrženo jako dřevostavba s pultovou střechou, nosnými obvodovými konstrukcemi a středním nosným trámem uloženým na sloupcích nad střední nosnou zdí stávajícího objektu. Obvodová konstrukce je navržena z masivních dřevěných panelů Novatop s laťováním pro kotvení tepelné izolace. Obklad nástavby i krytina jsou provedeny z falcované TiZn krytiny. Na jižní fasádě podkroví jsou navrženy vnější stíníci posuvné lamely. Propojení stáv. obytných prostor 2NP zajišťuje schodiště s dřev. stupni v prostoru ob. pok. 2np, které vede otvorem ve stropě vytvořeném odstraněním strop. panelu v JV rohu. Objekt nástavby je napojen na stávající inž. sitě v RD, podkroví je vybaveno řízeným větráním s rekuperací tepla a osazením chladících jednotek do všech obyt. místností.

Země umístění stavby

Česká republika

Účel stavby

Bydlení

Datum povolení užívání

06/2011

Zastavěná plocha

m2 60

Užitná plocha

m2 57

Počet obytných podlaží

Nástavby 57,1 m2, Nové jednotky 113,1 m2

Energetické zařazení budovy

Původní tepelná ztráta 120 kWh/m2, po revitalizaci 24,2 kWh/m2

Údaje o soutěžícím

Soutěžící

3AE S.R.O.

Přihlašovatel

3AE S.R.O.

Doplňující informace

Autor díla:

3AE s.r.o.
Vrbova 1427/19
Praha 4 - Braník 147 00

www.3ae.cz
tema@3ae.cz

Autor - Nástavba a revitalizace rodinného domu

Autor architektonického návrhu:

Ing.arch.Lukáš Lipert

Autor projektové dokumentace:

Ing. arch. Lukáš Lipert

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací