Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

6.

Dům pod hradem, Most

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Dům pod hradem, Most

Obecný popis

Dům o nízké tepelné ztrátě je navržen v nízkoenergetickém standardu, který pro nás představuje optimum mezi pořizovacími a provozními náklady stavby. Z důvodu komplikovaného přístupu na pozemek byla použita prvková technologie, systém sbíjené dřevostavby „two by four". Podlažní i přízemní část jsou zastřešeny plochou, respektive pultovou střechou s PVC fólií s vrstvou kačírku. Fasádu sjednocuje dřevěný svislý obklad z termowoodu, ten byl též použit na venkovní terasy levitující nad okolním terénem. Prostor kryté terasy a krytého parkovacího stání je obložen deskami Fundermax. Minimalizujeme technologie instalované v domě. Dům je přirozeně větrán okny, vytápěn tepelným čerpadlem vzduch – voda /systém podlahového vytápění/. Správné umístění, orientace a velikost okenních otvorů napomáhají přirozeně vyhřívat interiér. Např. velkoformátové okno v jídelně orientované na jih přináší značné tepelné zisky, naopak proti přehřátí interiéru je chráněné venkovní posuvnou deskou. TUV je ohřívána elektrickým bojlerem, a dohřívána solárním panelem instalovaným na ploché střeše. Dešťová voda z obou střech střech je akumulována v zemní nádrži a dále využívána na proplachování wc i na zalévání zahrady.

Architektonický popis

Místo i město plné kontrastů. Znásilňovaná krajina ustupující povrchové těžbě uhlí versus scenérie masivu Krušných hor. Kónický nepravidelný tvar, poddimenzovaný přístup po místní jednosměrné komunikaci, výrazná svažitost, ale přes to všechno úchvatné výhledy přes povrchový důl ČSA až na masiv Krušných hor s větrnými elektrárnami. Specifičnost pozemku zásadně ovlivnila umístění domu na pozemku a hmotové řešení. Přístupová cesta nad pozemkem klesá a vůči ulici pro nás představuje maximální hranu, kterou by neměla hmota domu překročit. Půdorysná stopa domu koresponduje s průběhem stávající opěrné zdi. Dům je vložen na plošinu ve svahu tak, že jeho pultová střecha přízemní části kopíruje klesající sklon ulice nad pozemkem. Hmota se tak minimálně uplatňuje do ulice a nevytváří bariéru pro výhledy do údolí. Celá kompozice graduje do podlažní části, ta evokuje věž, prostor s nejlepším výhledem v domě. Zde je umístěna ložnice rodičů s oknem na celou šířku místnosti. V interiéru dominují čisté tvary i linie, základní barvy jako bílá, šedá a žlutá. Velká okna vytvářejí zarámované výhledy do krajiny, měnící se obrazy v čase.

Země umístění stavby

Česká republika

Datum povolení užívání

1. 9. 2013

Zastavěná plocha

m2 195

Užitná plocha

m2 190

Počet obytných podlaží

2

Energetické zařazení budovy

B

Údaje o soutěžícím

Soutěžící

DUMRAZDVA S.R.O.

Přihlašovatel

DUMRAZDVA S.R.O.

Doplňující informace

Autor díla:

Dumrazdva s.r.o.

Sedlecká Cesta 783
Zdiby 250 66
www.dumrazdva.cz

Autor - Dům pod hradem, Most

Autor architektonického návrhu:

Ing.arch. Dušan Řezáč
Modulora

Autor projektové dokumentace:

Ing.Tomáš Rejna

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací