Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

5.

Dům s ozvěnami Karibiku

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Dům s ozvěnami Karibiku

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Doplňující informace o účelu stavby

Jedná se o dvoupodlažní objekt rodinného domu s využitelným podkrovím, garáží a zahradním skladem. Dům je určen k trvalému bydlení pětičlenné rodiny.

Architektonický popis

Jádro hmoty tvoří jednoduchý dvoupodlažní dům se sedlovou střechou o sklonu 18°. V přízemí hmota expanduje směrem na západ, kde sleduje přirozený sklon terénu. Vzniká tak přízemní hmota s krytou terasou a velkorysým obytným prostorem otevírajícím se do krovu. Směrem na východ hmota v přízemí pokračuje zastřešením krytého stání a objektem skladu. Východní a západní křídla jsou propojena krytou verandou. Ze severní strany je k hlavní hmotě připojeno exteriérové schodiště. Hlavní materiálem domu je dřevo. Objevuje se na fasádách v podobě vodorovného obkladu. Hlavní hmota je obložena obkladem v jeho přirozené barvě, přízemní hmota obývacího pokoje je obložena dřevem s tmavošedou lazurou. Nosné konstrukce přesahů střechy, kryté terasy a záklop jsou pohledové, ze smrkového dřeva s ochranným nátěrem a případně lazurou. Rozlehlé terasy a ochozy jsou dřevěné. Sklad je pojat omítkou tmavošedé barvy. Dřevo v exteriéru je doplněno kamennými prvky komunikace, okapového chodníčku a cestičky směrem do lesa vytvořené ze solitérních kamenů. Z exteriéru tvoří hlavní akcent fasády vstupní dveře v tyrkysovém odstínu.

Technický popis

Objekt rodinného domu, garážového stání a skladu je založen plošně na základových pasech. Hydroizolace spodní stavby je vytvořena z modifikovaných asfaltových pásů. Svislé nosné konstrukce objektu rodinného domu jsou navrženy z masivních dřevěných třívrstvých šroubovaných panelů. Nosné stěny skladu jsou z cihelných bloků a tvarovek ztraceného bednění. Vnitřní nenosné stěny jsou provedeny z SDK. Konstrukce stropu nad 1. NP je navržena jako dřevobetonová spřažená konstrukce tvořená dřevěnými pohledovými trámy s přiznaným palubkovým záklopem. V technických místnostech je použit podhled z SDK. Konstrukce sedlových střech jsou řešeny jako vaznicové se zateplením z dřevovláknité izolace a střešní cementovláknitou krytinou Cembrit. Podhled střechy je vytvořen z palubek, v koupelnách je zavěšený podhled z SDK. Obvodové stěny domu jsou navrženy jako difúzně otevřené konstrukce. Zateplení stěn je provedeno v kombinaci dřevovláknité a minerální izolace. Povrchovou úpravu vnějších stěn tvoří dřevěný horizontální obklad z modřínu. Hlavní obytný prostor v 1. NP je na fasádě akcentován použitím modřínového obkladu v jiné barevnosti.

Realizační skupina

Architekt

Ing. Irena Truhlářová/ARCHCON atelier, s.r.o.

Projektant

Ing. Irena Truhlářová, Ing. Martin Jirsa/ARCHCON atelier, s.r.o.

Dodavatel stavby

DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.

Investor

Marek a Tereza Lukasovi

Země umístění stavby

Česká republika

Typ konstrukce

Stěnový systém z masivních šroubovaných panelů Dekpanel D

Skladba konstrukce

- Obvodová stěna dřevěný obklad, tl. 440 mm, Un = 0,156 W/m2K • SDK + povrchová úprava - 12,5 mm • Dřevovláknitá izolace Steico Flex (λd = 0,039 W/mK – nutno dodržet) 60 mm/přímé závěsy (alt. stavěcí třmeny) - 87 mm • Masivní dřevěné panely DEKPANEL D - 81 mm • Minerální izolace Isover TF (λd = 0,036 W/mK) celoplošně lepená - 180 mm na dřevovláknitou izolaci difúzně otevřeným lepidlem STOLevell Uni • Difúzně otevřená fólie např. Omega fasádní fólie - 0,5 mm • Vertikální rošt/provětrávaná vzduchová mezera/latě 60 x 40 - 60 mm • Horizontální dřevěné obložení sibiřským modřínem - 19 mm

Zastavěná plocha

315,05 m2

Užitná plocha

370,10 m2

Počet obytných podlaží

2

Součinitel prostupu tepla

Un = 0,156 W/m2K

Energetické zařazení budovy

B

Popis dispozice

Do objektu vstupujeme z jihu. Za vstupem následuje zádveří s šatnou a prostorem pro obouvání. Přes zádveří vstoupíme do schodišťové haly prosvětlené shora střešním oknem. Vlevo vstupujeme do obytného prostoru, který se skládá z jídelny, kuchyně a v nižší úrovni z obývacího pokoje otevřeného až do krovu. Hlavní prvek obytného prostoru tvoří oboustranný krb. Na obývací pokoj navazuje krytá terasa, ze které je výhled na věže barokního kostela. Z kuchyně je přístup do technické místnosti/spíže, která je přístupná také z exteriéru. Nad kuchyňskou linkou je velké rohové okno s výhledem do lesa. Ze schodišťové haly je dále přístupné WC, pokoj hosta se sociálním zázemím a pracovna. Pod schodištěm jsme umístili knihovnu. V horním podlaží se nachází toaleta, koupelna pro děti se sprchou a vanou. Napravo je umístěn pokoj dcer orientovaný na jih. Vlevo je místnost pro domácí práce/úklid. Na druhé straně schodišťové haly jsme situovali ložnici rodičů s koupelnou a šatnou orientovanou na sever s výhledem do lesa. Vlevo od vstupu do ložnice vstupujeme do pokoje syna. Schodišťová hala je prosvětlena francouzskými dveřmi, které zajišťují pomocí venkovního schodiště propojení s exteriérem.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

ARCHCON atelier, s.r.o.

Bydliště/Sídlo společnosti

Praha 6

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Webová stránka

Telefon

+420 776 725 259

E-mail

irena.truhlarova@archcon.cz

Kontaktní osoba

Ing. Irena Truhlářová

Logo/Fotka

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací