Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

11.

Dům bez připomínek

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dům bez připomínek

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Moderní dřevostavba v pasivním standardu, pro mladou rodinu, která je citlivě zasazená do stávající zástavby historické obce na okraji Prahy. Sestává ze dvou objektů – obytné budovy doplněné o hospodářský objekt se sklady, dílnou a parkovacím stáním. Výrazným prvkem obou stavení je dřevěná fasáda kombinující palubky v horizontálním a vertikálním směru, doplněná o části s omítkou v tmavě šedé barvě. Další oživení představuje konstrukce zastřešení vstupu a terasy se sloupy v různých úhlech. Praktická dispozice domu odpovídá současným trendům, světlý, elegantní interiér vkusně doplňují dřevěné prvky.

Inovativní řešení

Jedná se o moderní skeletovou dřevostavbu s difuzně otevřenou skladbou obvodových konstrukcí. Stavební řešení, včetně propracovaných detailů, vychází z uceleného stavebního systému společnosti ATREA optimalizovaného pro výstavbu energeticky úsporných budov. Ve značné míře jsou využity přírodní obnovitelné a recyklované materiály (dřevo, desky na bázi dřeva, celulóza apod.).

Pokročilé stavební řešení doplňuje komplexní systém řízeného větrání s rekuperací tepla, vytápění, akumulace energie a přípravy teplé vody. Systém zajišťuje komfortní, ekologický a úsporný provoz.

Pro provoz domu jsou přednostně využívány lokální obnovitelné zdroje energie – tepelné čerpadlo a fotovoltaická elektrárna  s efektivním řízením výroby a spotřeby el. energie pro provoz domu a nabíjení elektro skútru, případně elektromobilu. Na programování prvků inteligentního ovládání domu se podílel i sám majitel domu. Budova v roční bilanci „vyrobí “ téměř stejné množství energie, které spotřebuje ke svému provozu.

Zajímavost o stavbě

Při návrhu domu dali majitelé architektce zcela volnou ruku. Příjemná spolupráce založená na vzájemné důvěře vyústila v návrh, který byl v souladu s představami a požadavky majitelů i jasnou vizí architektky. Objekt si proto vysloužil přezdívku „Dům bez připomínek“.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Praha-Kolovraty, 103 00

Datum kolaudace

01/2014

Zastavěná plocha

100 m2

Užitná plocha

160 m2

Počet podlaží

2

Objem spotřebovaného dřeva

25 m3

Součinitel prostupu tepla

0,11 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Jana Jasinek / Symbiosa – ateliér architektů

Projektant

Ing. Stanislav Kroulík / SK ateliér

Dodavatel stavby

Daniel Petříček / v licenci DOMY ATREA

Investor

Šárka a David Kosíkovi

Fotograf

Alexandr Hudeček

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

ATREA s.r.o. | DOMY ATREA

Obec bydliště / sídla společnosti

Jablonec nad Nisou

Vztah ke stavbě

Projektový vedoucí konceptu DOMY ATREA – bydlet lépe

Kontaktní osoba pro veřejnost

Petr Dusil

Telefon

+420 608 644 650

E-mail

domy@atrea.cz

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Navrhujeme a stavíme zdravé, komfortní, energeticky úsporné a ekologické dřevostavby. Pod značkou DOMY ATREA poskytujeme komplexní služby v oblasti výstavby nízkoenergetických, pasivních, nulových a plusových domů, od poradenství a osvěty přes individuální architektonický návrh a zpracování projektové dokumentace, po realizaci stavby ve vlastním certifikovaném stavebním systému. V souboru 13 pasivních domů v obci Koberovy (Český ráj) provozujeme VZOROVÝ DŮM (prohlídky a osobní konzultace).

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací