Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

2.

Dům Prokop

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dům Prokop

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Dům Prokop vznikl v tradiční zástavbě na místě staticky nevyhovující stavby. Zachováním proporcí původního vesnického domu respektuje tvarosloví a ráz místa. Orientace ke světovým stranám, využití terénu a použití tradičních stavebních materiálů novodobým způsobem dotváří celkový koncept domu. Objekt je navržen pro čtyřčlennou rodinu. Na mírně svažitém pozemku je orientován severojižně. V přízemí dvoupodlažního, nepodsklepeného RD se nachází dvouúrovňový obytný prostor s kuchyní. V patře jsou situovány tři ložnice a zázemí. Pobytová terasa propojuje části zahrady a naskýtá zajímavé průhledy.

Inovativní řešení

Objekt je založen na základových pasech. Konstrukčně se jedná o dřevostavbu s lehkým skeletem z KVH profilů s vloženou minerální izolací a difuzně otevřenou skladbou. Vnitřní dělicí příčky jsou sádrokartonové s dřevěnou konstrukcí také z KVH profilů. 

Fasáda je tvořena vertikálními kartáčovanými palubkami z modřínu bez pera a drážky se vzájemným odsazením, pouze severní štít je omítaný. Střecha je plechová se stojatou drážkou. Okna a vnější dveře jsou dřevo-hliníkové s izolačním trojsklem, střešní okna a vnitřní dveře jsou dřevěné. Většina oken je opatřena vnějšími dřevěnými okenicemi na kolejnicích a lze je spolu s terasovými vraty uzavřít.  

Pohledové dřevo je navrženo i pro povrch vnitřních stěn a stropu, kde jsou použity modřínové palubky na pero a drážku. Ve vrcholové části střechy jsou palubky kladeny do oblouku. Velká část podlah domu je tvořena z masivních dřevěných prken. Charakter dřevostavby je tak čitelný v exteriéru i interiéru.

Zajímavost o stavbě

Stavba byla dokončena na konci roku 2018. Díky off-site prefabrikaci trvala celá výstavba pouhé tři měsíce. Dřevěná konstrukce domu byla na staveniště dovezena v kamiónech a na místě smontována během několika dní. Rychlost výstavby je jednou z předních výhod dřevostavby.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Středočeský kraj, okres Příbram

Zastavěná plocha

143, 8 m2

Užitná plocha

201, 9 m2

Počet podlaží

2

Součinitel prostupu tepla

0,15 W/m2K

Energetické zařazení budovy

109 kWh/(m2·rok) - C

Realizační skupina

Architekt

ASGK Design s.r.o. - Mgr. arch. Gabriela Kaprálová, Ing. arch. Karolína Falladová

Projektant

Ing. Pavel Nechanický

Dodavatel stavby

VESPER FRAMES s.r.o.

Investor

soukromá osoba

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

ASGK Design s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 7

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Mgr. arch. Gabriela Kaprálová

Telefon

+420 737 880 264

E-mail

studio@asgk.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací